Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Ve starobylém městě Mohelnici nalezneme kromě Sturmerova sochařského monumentu na hlavním náměstí hned tři další pozoruhodné barokní Mariánské sloupy. Je však třeba hledat je pozorně. Kromě toho má město na svých webových stránkách informace o nich poněkud zmatené, takže pro lepší orientaci doporučujeme Umělecké památky Moravy a Slezska
Do vysokého úzkého výklenku na nároží Domu služeb s moderní Restaurací na náměstí Tyrše a Fügnera se ovšem zrovna nejlépe nehodí barokní mariánská skulptura na červeném tordovaném sloupu s kompozitní hlavicí a s překvapivě tvarovanou kovovou svatozáří, která tu působí v jistém smyslu až skoro komicky. Na soklu je vyrytý letopočet vzniku díla 1697, ale možná socha pochází až z počátku 18. století, jak se uvádí ve zmíněné knize.
Další, také poměrně drobná soška Panny Marie Immaculaty na toskánském sloupku s pěkně obnoveným rytým nápisem s datací 1698, stojí na Kostelním náměstí, konkrétně za presbytářem chrámu sv. Tomáše z Canterbury. Nejedná se tedy o novodobou sošku Panny Marie v parčíku po straně kostela vedle rovněž novodobé sochy sv. Jana Nepomuckého, jak zde někdo z autorů na jiném místě uvádí.
Když zkusíme obejít centrum města zespodu Zábřežskou ulicí, nemůžeme minout poslední ze sloupů na pozadí domu s rychlým občerstvením a kousek pod zachovanou městskou bránou, kterou se pak můžeme vrátit do centra. Toto půvabné, subtilní dílko, představující opět Pannu Marii Immaculatu, s bohužel velmi poničenými reliéfy sv. Rocha a Šebestiána na podstavci, pochází z roku 1703.