Loading...
Turistické cíle • Příroda • Jeskyně
V Krkonoších se nachází mnoho míst, která vydala svá tajemství. Jedním z nich je Medvědí jeskyně (630 m n. m.) v údolí Úpy nedaleko Dolního Maršova a Svobody nad Úpou. Jeskyně byla objevená na konci 19. století na úpatí vápencového lomu. Je dlouhá 5,5 metru. Odhaduje se podle konfigurace terénu, že před započetím těžby v lomu byla o 10 až 15 metrů delší.
Jeskyně musela být od doby meziledové přístupná zvířatům, o čemž svědčí nálezy jejich kostí. V roce 1908 zde byly nalezeny ostatky vyhynulého jeskynního medvěda (Ursus spelaeus). Vzácný nález se však záhy ztratil, prý při požáru královéhradeckého muzea. Proto nebylo možné kosti důkladně prozkoumat a publikovat poznatky. Objevily se dokonce i pochybnosti o nálezu samém.
V létě roku 2002 jeskyňáři České speleologické společnosti pod vedením geologa Radko Táslera zabezpečovali vchod do jeskyně železnými dvířky, aby zabránili zvědavcům v ničení krápníkové výzdoby. Nalezli při tom sintrem zpevněné kosti, které předali k posouzení Národnímu muzeu v Praze. Kosti byly identifikovány jako pozůstatky jeskynního medvěda. Tím se potvrdil téměř sto let starý nález a jeskyně se stala jedním z nejvýznamnějších paleontologických nalezišť v Krkonoších.
Železná dvířka před vstupem do jeskyně mají v sobě kruhový výřez pro vlet netopýrů. Otvorem nic neuvidíte, ledaže byste měli s sebou baterku. Nicméně zvědavost lze uspokojit pořízením fotografie pomocí blesku. Na dva snímky se můžete podívat ve fotogalerii.
Před jeskyní naleznete několik vylámaných kamenů se zbytky sintru. V jednom případě jsme objevili i malý krápník. Kameny se sem dostaly zřejmě při pracích spojených se zabezpečením vchodu do jeskyně.
A jak se k Medvědí jeskyni dostanete? Když se ze Svobody nad Úpou vydáte po souběžné zelené a žluté turistické značce směrem na Rýchory. Po jednom kilometru stoupání přijdete k turistickému rozcestníku, který vidíte na fotografii. Ukazatel vás pošle vlevo neznačenou svažující se lesní cestou. Přibližně po 60 až 70 metrech zabočte vpravo a pokračujte bukovým lesem ke skalnatému útvaru, bývalému vápencovém lomu.