Městečko Trnávka – Mariánský sloup
Od roku 2016 zdobí a nehyzdí Městečko Trnávka poněkud netradiční morový sloup. Přeci jen menší obec nemohla ve svých zdrojích konkurovat movitějším sídlům, ačkoliv na dílo určitě přispěl i nějaký místní mecenáš. Celkové náklady nesla obec, která také složila vydržovací kapitál, který spravoval místní farář. Samotné dílo vytvořil v roce 1731 Severin Tischler, původně ze Svitav (1705–1742?3). Sochař působil v nedaleké Moravské Třebové. Občas se najde zřejmě nepřesný údaj o autorství Jiřího Františka Pacáka z Litomyšle. Zřejmě z důvodu, že býval zřejmě jeho žákem, spolupracovníkem a nakonec i přítelem
Pískovcový sloup tvoří šestiboký základ, následuje trojboký podstavec s prohnutými stěnami, zakončený římsou. V kartuši najdeme reliéf sv. Rosálie, která je právě patronku léčby a obětí moru.
Na podstavec navazuje trojboký jehlancový obelisk zakončený stylizovaným pozlaceným slunečním kotoučem, nebo chceme-li monogramem M se svatozáří.
Na obelisku je umístěna socha Panny Marie Immaculaty. Po stranách na římse stojí sochy světců: sv. Šebestiána, sv. Rocha a sv. Karla Boromejského.
Dílo bylo značně dezolátním stavu, v l. 1994 a 95 byl dokonce ukradeny sochy sv. Šebestiána sv. Karla Boromejského.
Další zdobné prvky byly proto na nějaký čas deponovány.
Při restauraci byly ztracené sochy nahrazeny kopiemi podle dochovaných fotografií a kopiemi jsou i ostatní sochy, které už byl v horším stavu. Dotace ministerstva kultury byla ve výši 180 000,- Kč.
Sloup najdeme nedaleko kostela sv. Jakuba Staršího na rohu vedlejší uličky do části Stará Trnávka.