Loading...
Turistické cíle • Sport a rekreace • Rekreační oblast
Nedaleko turistického střediska Garmisch-Partenkirchen se nachází město Mittenwald s bohatou historii, která sahá až do časů Římské říše, ale i zajímavou současností. Jedná se o místo v horní části údolí Isar, pojmenovaném po stejnojmenné řece. Většina lidí sem ale přijíždí za aktivním odpočinkem, na jaře, v létě, na podzim i v zimě. Po celý rok lze poznávat krásné pohoří Karwendelgebirge.
Pro výlety do hor doporučuji zaparkovat na okraji města, u dolní stanice lanové dráhy Karwendelbahn (933 m.n.m.), kterou tady vybudovali v roce 1966. U vrchní stanice (2.244 m.n.m.) je vybudováno zázemí pro horskou turistiku nebo pro vyznavače ferat. Bližší údaje o lanovce i oblasti je možné dohledat na internetu: http://www.karwendelbahn.de/.
Od horní stanice vychází „Panoramaweg Passamani“, která je zde vybudována pro ty, kteří vyjedou lanovkou a chtějí se rozhlížet při hodinové procházce a poté se vrátit do údolí.
Karwendel je vápencové pohoří o rozloze 1.150 km2, které svou většíčástí leží v Rakousku ve spolkové zemi Tyrolsko a jen okrajově zasahuje do Německa. Je to oblast celkově velmi skalnatá a divoká s hlubokými údolími a vysokými štíty. Vápenec zde vymodeloval velmi zajímavé skalní útvary - věže, cimbuří, brány, kolmé stěny i různě tvarované skalní hřebeny. Jižní hranici tvoří tok Innu, na západě je pohoří ohraničeno říčkou Drahn Bach, na severu údolím řeky Isar a východní hranicí je údolí Achental. Pohoří je sice zpřístupněno soustavou silniček, ale na velké části z nich je zákaz vjezdu.
Pohoří Karwendel je odlišné svým divokým charakterem od sousedních horských skupin. Projevuje se to především existencí zajímavých roklí a dlouhých neosídlených dolin, které se nacházející velmi hluboko (až tisíc metrů) mezi jednotlivými hřebeny. Jen na málo zdejších vrcholů stoupají lehké cesty. Většina výstupových cest do vyšších poloh je v Karwendelu uměle jištěna. Jistící lana, lávky, schody, kotvy, kramle, žebříky, stupačky i čepy. Člověk tady najde všechno. Někdo používá název „ferrata“, které pochází z italského Via ferrata – železná cesta, ale v Německu i Rakousku se ale člověk častěji setká s označením „klettersteig“.
O jednom víkendu, který jsem zde prožil, píše v tomto povídání:
https://www.turistika.cz/cestopisy/objevovani-kouzelneho-pohori-karwendelgebirge-v-zari-roku-2015
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/