Město na soutoku Labe a Ohře to jsou Litoměřice
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
vyhlídka, Domské náměstí s klášterem, máchovy schody, Máchova světnička, parkány, Mostná hora, Radobýl, vyjížďky po Labi na lodi Porta Bohemica, Terezín, Říp s rotundou Sv. Jiří, rozhledna na Varhošti, vrch Lovoš, Hazmburk to vše můžete nalézt v Litoměřicích a jeho okolí.
Litoměřice leží v Českém středohoří na soutoku Labe a Ohře. Zmíně o Litoměřicích existuje již z roku 993. Necelé století po té tu byla založena kapitula s kostelem sv. Štěpána(zakládací listina kapituly je dodnes dochována v originále a je nejstarší písemností svého druhu u nás). K městu již tenkrát neodmyslitelně patřilo víno, které se pěstovalo na východní straně od kapituly. Měšťané se řídili právem magdeburským a ve 14.století byl v Litoměřicích zřízen odvolací soud pro česká města magdeburského typu. Litoměřice byli asi nejvíce rozšířeny za doby císaře karla IV. Zasáhla je též doba Husitská. V 16. století pak došlo k rozmachu renesančního stavitelství, které určilo stavební ráz města. Bohatí měšťané si nechávali stavět honosné kamenné domy. Ve městě též nalezneme spoustu kostelů. Nejsmětnější proslulost Litoměřic je pak spjata s 2. světovou válkou, kdy byly pobočkou koncentračního tábora ve Flossenbürgu. Ve svazích západně od města byla zbudována podzemní továrn pro válečkou výrobu a byla součástí tábora Richard.
Na Dómském náměstí pak i kostel s vyhlídkovou věží, která nabízí vzkutku krásný výhled nejen na Litoměřice. první uličkou vpravo pak dojdeme k Máchově světničce, ve které žil a také zemřel K. H. Mácha. Propleteme se uličkami a dojdeme k máchovým schodům po jejichž vystoupání se před námi objeví socha samotného K. H. Máchy. za ním můžeme brankou přejít do zahrady a na parkány. nabízí nádherná zákoutí. A to už jsme opět točíme kolem centra, přímo na náměstí pak nalezneme info centrum.
litoměřice samozřejmě nabídnou i sportovní vyžití v podobě bazénu, fit centra, tenisových kurtů na Ostrově si můžete zabruslit