Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Město s nejstarším kamenným mostem,již z 13.století.Původně pojmenovaný byl Jelení, prý se po něm jako první prohnal jelen.Most je dnes národní kulturní památkou.
Město Písek, má opravdu co nabídnout, projdete-li se po zdejším městském okruhu nabídne Vám známé památky i zajímavá zákoutí.Historické jádro Písku je městskou památkovou zónou a na seznamu kulturních památek má zapsáno 50 objektů. Určitě neopomeňte Městskou elektrárnu, díky ní již v roce 1887 písečtí spatřili elektrické světlo. Elektrárnu založil František Křižík a je dnes funční technickou památkou.
Chcete-li více a detailněji poznat zdejší kraj , je dobré navštívit Prácheňské muzeum. Najdete jej za radniční budovou, částečně se nachází v prostorách bývalého královského hradu. Z tohoto původně gotického královského sídla se dochovalo jen západní křídlo s velkým sálem v patře s kopiemi středověkých maleb. Jednou z dominant města je raně gotický děkanský Kostel Narození Panny Marie ze 13. století se 72 m vysokou věží ze století 15.
Je zde i řada zajímavých domů , jako např. U koulí, kde bydlel Fráňa Šrámek v době svých gymnazijních let a napsal Stříbrný vítr a divadelní hru Měsíc nad řekou. To vše nedaleko místa, kde stávala Putimská brána, byla jednou ze tří bran,kterými se do královského města Písek vcházelo a to již ve středověku.Byla hranolovou několikapatrovou věží a přes hradební příkop byla dle pramenů , s nějvětší pravděpodobností spojena padacím mostem,který byl v pohusitské době nahrazen mostem nynějších. Z původní podoby se zachovala na západní straně už jen mohutná zedˇ, bránící útočníkům vniknout do parkán. Samotná věž pak byla roku 1812 zbourána, místo nákladných oprav. Osud Putimské brány pak následovaly i další dvě brány, nejprve Pražská v roce 1849 a po té i Budějovická brána v roce 1861.
Písek ale není jen historie, je i současnost. V jeho okolí je velké množství turistických i cyklistických tras, díky nim poznáte zdejší nádherný kraj. Můžete se něj podívat i z výšky, na východě od Písku Vám to umožní rozhledna Jarník (609m.n.m.), za západě potom rozhledna Velký Kamýk (531m.n.m.), můžete se vydat po stopách Josefa Švejka, vykoupat se v nádherné řece Otavě nebo křížem krážem prozkoumat nádherné Písecké hory (nejvyšší hora Velký Mehelník 632m.n.m), ty nabídkou Velký okruh Píseckými horami nebo třeba Naučnou stezku Cestou drahokamů.
Naučných stezek je tu vůbec velké množství ať už již zmiňované nebo třeba u nedalekého Protivína Naučná stezka Zelendárky nebo Naučná stezka na břehu Blanice či u další známé obce Putim Naučná stezka Školní polesí – Hůrka nebo Naučná stezka Řežabinec.
Severně od Písku potom samotná Orlická přehrada, která nabídne třeba potápění (nejhlubší bod 74 metrů) nebo bungee jumping ze Zvíkovského mostu. Též také trochu kultury v podobě hradu Zvíkov a zámku Orlík. Z jednoho na druhý se můžete dostat rovněž po naučné stezce Zvíkov – Orlík (25km) nebo na lodi po Orlické přehradě. V širším okolí pak můžete navštívit třeba hrad ve Strakonicích, Hoštice u Volyně, Zříceninu hradu Helfenburk, Bechyni, Týn nad Vltavou, Tábor .....
Budete-li se chtít najíst či osvěžit, rozhodně vyzkoušejte restauraci U Reinerů, která mimochodem, byla v nedávném průzkumu mezi hosty na druhém místě v oblíbenosti v celé Republice.