Město Vlašim
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Vlašim je město v okrese Benešov, ve Středočeském kraji, asi 20 km jihovýchodně od Benešova a 40 km severně od Tábora. Žije zde necelých 12 tisíc obyvatel. První písemná zmínka o městě, respektive o zdejším hradu pochází z roku 1318, kdy zde založil na místě někdejšího hradiště Hynek z Vlašimi tvrz, jejímž hlavním úkolem byla ochrana brodu přes řeku Blanici. O vlastním městečku je poprvé zmiňováno v roce 1320, jak to sdělil papež Pius XII. během svatořečení Anežky České.
Město leží pod Velkým Blaníkem, v kraji obestřeném pověstmi o tajemném vojsku spícím v této hoře. My jsme ale tentokrát nevydali k bájné hoře, nýbrž zůstali ve městě. A moc se nám tam líbilo. Většinu doby jsme strávili v zámeckém parku. O jeho návštěvě se podrobněji rozepisuji v jiném vyprávění.
Kdo nemá rád delší procházky a výlety, může navštívit expozice v zámku nebo si prohlédnout muzeum či vystoupat na vyhlídkovou věž. Rozhled je krásný kruhový, na město i okolí.
Většinou vedou naše první kroky do infocentra a jinak tomu nebylo ani tentokrát. Sice jsme nezakoupili a nevyužili společnou vstupenku do paraZOO, Muzea Podblanicka, na prohlídkový okruh zámecký parkem a kávu nebo čaj v Rodinné cukrárně ve Vlašimi, ale zato jsme zde získali potřebné informace, ocenili množství turistických razítek i ochotu personálu.
Z časových důvodů jsme nenavštívili vlašimské paraZOO, kde našla nový domov zvířata, která nemohou být vypuštěna do volné přírody kvůli trvalým následkům po nemocech nebo úrazech.
Kam bych určitě doporučil zajít, je Husovo náměstí, kde v roce 2009 instalovali dvě fontány, pampelišku a kouli. Nemohli jsme se vynadívat, ve dne i večer.
Podle informací na internetu by návštěvník města mohl ještě zajít například do zdejší hvězdárny. Zato Židovský hřbitov, nacházející sena SV okraji města, při silnici do Trhového Štěpánova, je bohužel uzavřen.
V podvečer jsme se prošli kolem dvou zdejších kostelů a poté jsme skončili na zahrádce jednoho z restaurantů na Žižkově náměstí, které jsme též shledali kouzelné jako celé město.
Když přijede člověk autem, tak není problém ve městě zaparkovat. Kdo nevlastní tento dopravní prostředek, může do města přicestovat vlakem nebo autobusem.
Ve Vlašimi a okolí jsem ještě navštívil následující:
- Vlašimský zámecký park:https://www.turistika.cz/mista/zamecky-park-ve-meste-vlasim
- fontány ve Vlašimi:https://www.turistika.cz/mista/fontany-na-husove-namesti-ve-meste-vlasim
- vyhlídková zámecká věž a muzeum Podblanicka:https://www.turistika.cz/mista/mesto-vlasim-muzeum-podblanicka-a-vyhlidkova-zamecka-vez
- kostel sv. Jiljí:https://www.turistika.cz/mista/mesto-vlasim-a-kostel-sv-jilji
- socha sv. Jana Nepomuckého ve Vlašimi:https://www.turistika.cz/mista/mesto-vlasim-a-socha-sv-jana-nepomuckeho
- Husův sbor ve Vlašimi:https://www.turistika.cz/mista/mesto-vlasim-a-husuv-sbor-kostel-ceskoslovenske-cirkve-husitske
- Velký Blaník: https://www.turistika.cz/mista/velky-blanik-nejposvatnejsi-hora-vojenska-zakladna-v-cechach
- památník setkání dvou armád:https://www.turistika.cz/mista/pamatnik-setkani-dvou-armad-u-hlavni-silnice-c-112-z-vlasimi-do-benesova
- ubytováni jsme byli zde:https://www.turistika.cz/rady/penzion-silvie-ve-meste-vlasim
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/