Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Hradby
Úvodem uveďme věci na pravou míru: Městské hradby Poličky a rozloha jejího bývalého středověkého centra ani náhodou nedosahuje velikosti pevnostního města v jižní Francii. (Carcassonne je nejrozsáhlejší středověké město celé Evropy. Kromě 2 prstenců opevnění s 52 věžemi a dvěma bránami tu najdeme také hrad a pletivo romantických středověkých uliček, takže to vše bylo v roce 1997 zcela po právu zařazeno do Seznamu světového kulturního dědictví... Ale najdeme tu jedno "ale" - jeho už nepoužívané hradby se v 18.století rozpadaly a středověké městečko za nimi se nacházelo v tak dezolátním stavu, že se uvažovalo o jeho zbourání. V poslední chvíli byla památka zachráněna díky architektovi jménem Viollot - le - Duc a jeho příteli spisovateli P.Mérimée. Hradby a věže byly opraveny, mnohé části dostavěny a i když není vše původní, tato významná památka byla zachráněna pro další generace lidí a dnes to tam opravdu "žije"...)
V malém královském městě Poličce, patřícím později českým královnám, se začalo s výstavbou okružních kamenných hradeb až v pol.14.století. Hradby byly posíleny věžemi, parkánem a celé opevnění obkružoval ještě vodní příkop a val. Za hradbami vzniklo město - středověká dispozice všech ulic, uliček a náměstí je dodnes patrná, díky živelným pohromám bychom tu ale stavby pocházející až ze středověku hledali marně. Ve městě Poličce sice nenajdeme žádný hrad, přesto ale na nás při vstupu do jeho centra dýchne závan středověké historie: prstenec městských hradeb spolu s 19.věžemi se zachoval téměř v původní podobě, hradby přitom dosahují celkové délky téměř 1 a čtvrt kilometru a jejich zachovalost nemá v naší zemi obdoby!
Ve většině našich měst byla jejich opevnění zbourána, aby hradby nebránily rozšíření města. Opevnění Poličky mělo štěstí v neštěstí: město bylo po dobu své historie sužováno velkými ničivými požáry, konfiskací majetku a protože leželo dlouho mimo dosah železniční trati, bývalo v minulosti jen méně významným provinčním městečkem. Veškeré pohromy, které město postihly, zapříčinily také to, že městští radní neměli nikdy zbytečné peníze na jejich stržení - daleko důležitější bylo postavit nové domy po strašlivém ničivém požáru r. 1845. Díky těmto faktorům zůstaly Městské hradby zachovány v původní podobě - (zbourány byly jen čtyři brány, kterými se do centra města vstupovalo) - a po rozsáhlé rekonstrukci se hradby spolu s několika obnovenými domečky pod jejich zdmi staly jednoznačně nejvýraznější dominantou města Poličky!
Je třeba dodat, že tak zachované hradby jinde u nás opravdu nenaleznete a opravená část hradeb spolu s několika věžemi je přes sezónu přístupná s průvodcem. Vstupenky ale nekoupíte před jedním ze vstupů na opevnění, ale pouze v Centru Bohuslava Martinů, které naleznete v historickém jádru města Poličky...