Po stopách využívání vodní a větrné energie oživuje bohatou historii vodních a větrných mlýnů prostřednictvím Cyklotrasy,která propojuje existující,ale i neexistující mlýny na Hranicku.Díky aktivitě obcí ležících na trase,aktivních vlastníků mlýnů,podnikatelů a nadšenců mohou návštěvníci aktivně trávit volný čas,pobavit se ale i něco zajímavého se dozvědět o minulosti mlynářského řemesla.Trasa je vybavena mobiliářem(lavičkami,stolky a stojany).Na trase jsou poskytovány turistické služby(informace,ubytování,stravování).Místa vodních i větrných mlýnů jsou označeny informačními tabulemi,které obsahují informace o historii mlýnů a mlynářství.
ZAJÍMAVOSTI A OBCE NA TRASE--------Okruh č.1 MAXIMÁLNÍ DÉLKA TRAS:40-45 km Max výškový rozdíl 300m
Město HRANICE-vznikly na přirozené křižovatce stezek a cest vedoucích na sever Evropy.Poprvé jsou zmiňovány v listnatém falzu z roku 1169 ve prospěch rajhradských benediktinů.Od počátku 13.století jsou majetkem premonstrátů z Hradiska u Olomouce.Od 30.let 15.století patřily Cimburkům a od roku 1499 byly v dědičné državě Pernštejnů.Posledním pobělohorským byl Václav MOL z Modřic a po bělohorské konfiskaci připadly Hranice kardinálu Františku Dietrichsteinovi. SLUŽBY: Městské informační centrum-zprostředkovává propagační materiály,zprostředkování ubytování.
- OBEC OLŠOVEC je podhorská vesnice ležící v nadmořské výšce 292m.Obcí protéká potok Mráznice a nachází se zde významná křižovatka cyklistických tras.V areálu Rybníček je možnost kulturního a sportovního vyžití.Blízko obce vedle cesty spojující Olšovec s Partutovicemi naleznete zatopený lom s průzračnou vodou,hojně vyhledávaný ke koupání.Pozor na poměrně příkré stěny s Ostrými kameny.KOUPÁNÍ JE NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ!!!!!
- POŠTÁTSKÉ SKALNÍ MĚSTO-se rozprostírá podél půvabného údolí potoka Velička.Začíná u boňkovské autobusové zastávky skálami Nebesa s protilehlým Jelením skokem.Další skály se jmenují Zakleté město,Kosí údolí,Trpasličí skály,Kamenná vrata,Čertova kazatelna.K jednotlivým skalám se váže spousta legend a pověstí.Po obou stranách údolí jsou roztroušeny Čertovy kameny,které prý pekelník rozmetal po neúspěšném pokusu o stavbu přehrady.Nad pohostinstvím U tlustého Jana vyčnívá zřícenina hradu Puchard (Pustý zámek),kdysi centra poštátského panství. SLUŽBY:Pohostinství U tlustého Jana.
- MĚSTO POŠTÁT-první zmínka se objevuje v listině 1318-1322,ve které Záviš z Poštátu prodává své statky olomouckému biskupovi Konrádovi.Záviš z Poštátu náležel k rozvětvenému rodu Půtovců,který podle svého jména Půta pojmenoval Poštát (Potenstat). STOJÍ ZA VIDĚNÍ: Náměstí a historické centrum,hodinová věž s barokní bání,kostel sv. Bartoloměje,kašna s Morovým sloupem,zámek-dnes slouží jako sídlo Městského úřadu. SLUŽBY: Restaurace "CAMP",Restaurace a penzion "Na vyhlídce"Restarace na Baště,
- OBEC PARTUTOVICE,horská vesnice která se rozprostírá na Oderské vrchovině 530m n.m.Na přelomu 12. a 13 stol.se datují pověsti o založení osady Partutovice,původně Bartolovice-Bartolomějem,jehož dva bratři,uhlíři,Jindřich a Dobeš založili Jindřichov a Dobešov.Název se postupně měnil přes Bartotowicz,Bartelsdorf,Partutoivice. SLUŽBY:Chalupa Amerika Hilbrovice,Hostinec na Fojtství.Smíšené zboží Oaza. MARŠÁLKŮV VĚTRNÝ MLÝN v Partutovicích Větrný mlýn německého tipu(samec)byl postaven v roce 1837.Ke stavbě byly použity starší díly z roku 1783.V roce 1894 koupil mlýn mlynářský krajánek Benedikt Maršálek.Posledním mlynářem byl jeho vnuk Augustin Maršálek.Za druhé světové války byl mlýn zapečetěn.Počátkem 50.let byl mlýn za spolupráce s památkáři opraven a v roce 1963 prohlášen za kulturní památku.Jednou se zvláštností je vyřezávané čelo moučnice .Zdobená moučnice se vyskytuje v našich větrných mlýnech ojediněle.Nyní o mlýn vzorně pečuje p.Jan Kandler,pokračovatel mlynářského rodu Maršálků.Mlýn je v bezvadném stavu a je provozuschopný.JEDNÁ SE O NEJZACHOVALEJŠÍ A NEJLÉPE UDRŽOVANÝ VĚTRNÝ MLÝN NĚMECKÉHO TIPU V ČR. V přilehlém stavení bydlí majitelé,kteří velice rádi mlýn ukáží.
- OBEC STŘÍTEŽ NAD LUDINOU-je podhorskou obcí v Moravské bráně na úpatí Oderských vrchů.Rozkládá se podél potoka Ludiny.Vlastní plánovité založení osady "lánové obce"spadá do údobí velké kolonizace,kdy hranický kraj byl klášterním majetkem benediktinů v Rajhradě,později premonstrátů z Hradiska u Olomouce.Mezi zajímavá místa patří překrásná náves ozvláštněná čtyřmi božítělovými kapličkami s orientací na různé světové strany,původně empírový,později v novorománském slohu rekonstruovaný Kostel sv. Matouše.Dodnes stojí Pečivům vodní mlýn,mnohokrát přestavěný a bez vnitřního vybavení Za zmínku však stojí HUMPLÍKŮV VODNÍ MLÝN-celý mlýn je jedinečným dokladem technického vývoje obilných mlýnů na Moravě.JE JEDINEČNOU UKÁZKOU MALIČKÉHO UMĚLECKÉHO MLÝNA POHÁNĚNÉHO AŽ DO KONCE ČINNOSTI JEDNÍM VODNÍM KOLEM A VYUŽÍVAJÍCÍHO I PO MODERNIZACI VELKOU ČÁST STARÉHO MLÝNA SE ZNAKY 18.stol.V omezeném provozu fungoval mlýn až do 50.let 20.stol. Doporučuji Vám Humplíkův mlýn navštívit po dohodě s majiteli i s průvodcem.(Mikroregion Hranicko-581626202) SLUŽBY:Hostinec mezi mlýny,Hostinec U zlatého lva,Ubytovna zemědělského podniku Hranicko,Hostel Bílý dům.
- Mlynářský krajánek-Cech mlynářský-
Poslední aktualizace: 16.11.2008
Mlynářský krajánek-Mikroregion Hranicko na mapě
Diskuse a komentáře k Mlynářský krajánek-Mikroregion Hranicko
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!