Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Pomník
Mohyla byla postavena na Vrbatově výšině a nedaleko Vrbatovy boudy na památku lyžařů Bohumila Hanče a Václava Vrbaty, kteří nedaleko odtud zahynuli 24.3.1913 při lyžařském mistrovkém závodě na 50 kilometrů. Od mohyly je krásný výhled na okolní panorama Krkonoš. V okolí mohyly jsou pozůstatky opevnění z 30. let 20. století, jež sloužily k ochraně hranice. Kolem mohyly prochází červená turistická značka vedoucí ze Špindlerova Mlýna a pokračuje dále k Labské boudě.
Při pobytu na Benecku jsem se vydal na několik výletů na běžkách. Jeden z nich směřoval na rozcestí turistických cest „Na Rovince“ a odtud do známého běžeckého areálu „horní Mísečky“. Zde jsem nejprve překonal sjezdovku a poté pokračoval po červené turistické značce. Cesta vede stále do kopce, zprvu lesem, kde je možno potkat lyžaře a snowboardisty, jež si netroufají nebo nechtějí na sjezdovku. Tento směr totiž vede k horní stanici lanovky Medvědín. Podle ukazatele však posléze odbočuji vlevo a postupně se dostávám nad hranici lesa a začínají se mi otvírat kouzelné pohledy na okolní hory. Pořád stoupám do kopce, až se za jednou pravotočivou zatáčkou objeví Vrbatova chata.
Já ji však míjím a podnikám poslední krátký výstup k cíli dnešního výletu. Je jím Mohyla Hanče a Vrbaty, která se nachází v nadmořské výšce 1.416 metrů na Vrbatově návrší na červené turistické značce mezi Vrbatovou boudou a Harrachovými kameny. V těchto místech byl v roce 1913 nalezen umrzlý Vrbata. Dnes je sice počasí obdobné jako onoho osudného dne, ale já to snad přežiji.
Mohyla nad Vrbatovou boudou připomíná tragickou událost z 24. března 1913, kdy zde při lyžařském závodě na 50 km ve sněhové bouři zahynul český závodník Bohumil Hanč a jeho přítel Václav Vrbata, který se mu snažil dojít pro pomoc. Příběh Bohumila Hanče a Václava Vrbaty se stal hrdinnou ságou českého lyžování. O této události si lidé vyprávějí již více jak devadesát let. Některá fakta se vytrácejí, jiná se zveličují. A tak výklad záhady dává prostor k vyprávění o velkém hrdinství a přátelství.
Od mohyly je sice krásný výhled na okolní panorama Krkonoš, ale já si ho neužívám moc dlouho, jelikož je mínus patnáct stupňů a silnější vítr. Vydávám se tedy na cestu zpět, při které se zastavuji ve Vrbatově boudě na jednu teplou griotku. Následuje krásný sjezd na Horní Mísečky.
*
O další návštěvě tohoto místa (o tři roky později) píši zde:https://www.turistika.cz/mista/mohyla-hance-a-vrbaty-v-krkonosich
Na začátku tohoto povídání jsem zmínil, že jsem do těchto míst doputoval z oblasti Benecka, kde se mi také líbilo. O některých zajímavých místech píši v následujících článcích:
- rozhledna Žalý:https://www.turistika.cz/mista/zaly-rozhledna
- o Benecku:https://www.turistika.cz/mista/benecko--1
- zajímavá ulička v Jilemnici:https://www.turistika.cz/mista/jilemnice-zvedava-ulicka
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/
Vrbatovo návrší je zřejmě všeobeně známější pod pojmem Mohyla Hanče a Vrbaty, která stojí na jeho vrcholu. Cca 20 metrů severně od mohyly se nalezá upravené vyhlídkové místo, ze kterého se nabízí výhledy na Zlaté návrší, Harrachovy kameny, Kotel, Violík, polskou boudu Wawel, Labskou boudu a Labský důl. K západu se nám otevírá pohled na Malý Šišák, Stříbrný hřbet, údolí Bílého Labe, Stoh, Luční a Studniční horu, no a v pozadí máme Sněžku.
Mohyla Hanče a Vrbaty se nachází v nadmořské výšce 1.416 metrů na Vrbatově návrší v blízkosti červené turistické značky mezi Vrbatovou boudou a rozcestím "Nad Kotelní jámou". Jedná se o jedno ze známých míst, které nemůže člověk minout, když se pohybuje po hřebenech Krkonoš. Je pravda, že kdo na běžkách nebo po svých podniká jenom sportovní výkony, tak může toto místo obejít (drží li se strikně červeného značení), aby si ušetřil určité stoupání a následné klesání, ale to není můj případ.
Příběh Hanče a Vrbaty o přátelství, odhodlání a pomoci je stále živý. I po více než 100 letech zná jejich jména téměř každý (možná je to moje naivní představa). Zdejší kamenná mohyla je trvalým mementem a aktuálním odkazem mravního poselství tragické události. Každoročně je také 24. březen připomínán jako Den Horské služby.
A co se vlastně onehdy událo? 24. března 1913 se konal závod na 50 kilometrů, který pořádal Svaz lyžařů Království českého. Na startu bylo osm soupeřů. Ráno vypadalo počasí příznivě a tak většina závodníků byla oděna pouze lehce. Záhy se však počasí zhoršilo. V druhém kole pokračovali již jenom čtyři a posléze zůstal v závodě pouze jediný závodník, Bohumil Hanč z oddílu ČKS Ski Jilemnice. Když projížděl okolo Harrachových kamenů, potkal přítele Václava Vrbatu. Ten viděl, že je kamarád podchlazen a tak mu půjčil svůj kabát a čepici. Bohužel to nepomohlo. Bohumil Hanč padl následně patrně vyčerpáním nebo ztrátou orientace ve sněhové bouři do kleče a nebyl schopen pokračovat. Marně ho čekali na Labské boudě. A tak začalo pátrání, při kterém ho sice objevili, ale již nezachránili. Bohužel toho dne nezůstalo u jediné oběti. Dostat do bezpečí se nepodařilo ani Václavu Vrbatovi.
Nejenom vzpomínat lze u mohyly, ale také se rozhlížet v případě rozumného počasí. Je odsud krásný výhled na okolní panorama Krkonoš, kouzelné pohledy jsou snad na všechny směry. Dole pod mohylou je Vrbatova bouda a severním směrem se nachází Labská bouda, což jsou dvě nejbližší místa na občerstvení nebo schování se v případě nepříznivého počasí.
Přijít sem lze z různých směrů. Když se chce člověk dostat k mohyle z civilizace co nejrychleji a nejpohodlněji, tak patrně lanovkou z Rokytnice nad Jizerou na Lysou horu a odtud do Kotelského sedla a dále po červené přes Růženčinu zahrádku a Harrachovy kameny. Další lanová dráha jede ze Špindlerova Mlýna na Medvědín a dále pěšky po červené k Vrbatově boudě. Nejbližší parkoviště je asi u ski areálu Horní Mísečky.
Na stejném místě jsem byl před třemi roky: https://www.turistika.cz/mista/mohyla-hance-a-vrbaty--1
V okolí se nachází několik zajímavých míst, která jsem také navštívil:
- Labská bouda:https://www.turistika.cz/mista/labska-bouda-v-krkonosich
- pramen Labe:https://www.turistika.cz/mista/reka-labe-a-jeji-pramen
- Violík:https://www.turistika.cz/mista/vrch-violik-dalsi-z-krkonosskych-tisicovek
- Kotel:https://www.turistika.cz/mista/kotel-10-nejvyssi-hora-ceska
- Harrachovy kameny:https://www.turistika.cz/mista/harrachovy-kameny-v-krkonosich
- Růženčina zahrádka:https://www.turistika.cz/mista/ruzencina-zahradka-v-krkonosich
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/