Loading...
Že je Moravská Třebová městem kulturním není třeba dlouho pochybovat. Snad v minulém režimu tento fakt zastíral neutěšený stav zdejšího zámku, ale to se naštěstí po listopadu 89 změnilo.
Nicméně kulturním životem se žilo i v době předpřevratové. Taková tradice tu má kořeny i ve starších dobách. Město ač nekrálovské mělo vcelku štěstí na vrchnost již v době pozdního středověku, kdy město patřilo mocnému rodu Boskoviců z přelomu 15. a 16. století a na ně navazující Žerotíny s vyvrcholením v postavě Karla Staršího.
Město bylo zejména v době pobělohorské značně ve vlivu německého živlu, takže po vysídlení většiny obyvatel po roce 1945 bylo potřeba pozvednout české vlastenectví i zde.
Jedním z takových dokladů je i socha Bedřicha Smetany u zdejšího muzea. Je celkem zajímavé, že muzeum v Moravské Třebové sídlí v budově k tomu účelu přímo určené. Jako taková byla instituce založena v r. 1872, to ještě sídlilo v provizorních prostorách. Zdejší rodák, podnikatel a cestovatel Ludwig Vinzenz Holzmaister bohatě zasponzoroval novou budovu a v roce 1906 byla novostavba otevřena. Spoustu exponátů věnoval právě movitý mecenáš.
Neorenesanční stavba je obklopena malým parkem, kam se sochy různých umělců celkem hodí.
Socha z mšenského pískovce je dílem Karla Otáhala (1901–72). 3,85 m vysoké dílo autor vytvořil během dubna až května 1959. socha byla odhalena 24.5.1959. Podle autora je Smetana zpodobněn už ve starším věku. „Tato socha představuje Bedřicha Smetanu v jeho ukončení skladatelské činnosti, kdy již je duchem mimo nás všech“. Takto popsal autor dílo pro Smetanovo muzeum.
Samotné dílo bylo vytvořeno při příležitosti 700. let založení města (udává se rok 1257).
Není bez zajímavosti, že Otáhal v roce 1959 Smetanu nevytvořil jediného. Toho druhého lze vidět ve Velkých Opatovicích, kde měl svůj ateliér. Otázka je, navštívil-li skladatel někdy Velké Opatovice. Moravskou Třebovou klidně navštívit mohl, ač se to nikde netraduje. Z jeho rodné Litomyšle to není zas tak daleko, necelých 40 km...