Moravský Krumlov - náměstí T.G.Masaryka
Hlavní náměsti v bývalém historickém centru má obdélníkový tvar o rozměrech přibližně 100 m x 50 m. Na užší a východní straně se na jeho okrajích nacházejí parkoviště, jižním koncem rynku prochází hlavní komunikace. Hlavní část náměstí vyplňuje rozsáhlý vydlážděný prostor se zelení a fontánou, který je pěší zónou.
Pokud se usadíme na jednu z laviček a budeme se chtít pokochat malebnými fasádami starých měšťanských domů, máme smůlu. To všechno tu až do samého konce druhé světové války opravdu bylo, ale...
Moravský Krumlov obklopený obřím meandrem řeky Rokytná skutečně míval pěkné historické centrum. Jenže po Mnichovu (i když jej obývala česká většina) se ocitl v území, které zabrali Němci. Část česky hovořícího obyvatelstva se přesunula do vnitrozemí a město obsadila germánská armáda. Když se přiblížil konec války, sověti na Moravský Krumlov ve dnech 7. a 8.května podnikli ničivé nálety, při nichž bylo bombami zničeno ¾ historické zástavby. Přitom byl zcela zlikvidován i špitální kostel Sv.Trojice.
(Jako zázrakem zůstal stát zámek, farní kostel, klášterní kostel sv.Bartoloměje, kaple sv.Floriána, židovský hřbitov a pozůstatky městského opevnění.)
Na náměstí zůstaly po bombardování stát celé jen dva domy. Jeden z nich - bělostná rohová renesanční stavba s vysokými pilastry a členitou atikou s volutovými zakončeními - tzv. Knížecí dům, je tak dnes jediným a nejhezčím historickým objektem z celého rynku.
Za Lichtejnštejnů byl majetkem kláštera, později jej obývali zámečtí úředníci. V roce 1957 do něj bylo umístěno městské Muzeum, časem přibyla archeologická expozice o Moravskokrumlovsku a dnes v něm kromě sbírek sídlí i galerie.