Pro většinu lidí je Moravský kras především propast Macocha nebo Punkevní jeskyně. Ale už není tak známo, že se zde nacházelo jedno z nejvýznamnějších železářských center.
Devon, variské vrásnění, jura, ustupující i vracející se moře, písky, jíly, vápenec i železná ruda. Nic z toho nepamatuji, tudíž to nebudu do detailů popisovat. Ostatně vše si lze přečíst v moudrých knihách. Nejlepší je však se vydat na ta místa osobně.
Huť Františka, Františčina či Stará huť. Oba dva názvy se používají pro zajímavé objekty umístněné nedaleko osady Josefov v Josefovském údolí u Křtinského potoka přibližně tři kilometry východně od Adamova.
Huť Františka je nejstarší dochovanou hutí ve střední Evropě. Dominantní stavbou je zachovaná mohutná dřevouhelná železářská pec vysoká 10 metrů, postavená na základně 12×12 metrů. V roce 1971 byla zahájena rekonstrukce areálu, následně objekty převzalo Technické muzeum v Brně a vysoká pec spolu s budovou modelárny z počátku 19. století, hutním hostincem Švýcárnou a několika dalšími stavbami byla vyhlášena jako první technická rezervace v tehdejším Československu.
Významným centrem železářství se stal Moravský kras v době Velkomoravské říše. Avšak prospektoři sem dorazili patrně již 500 let před naším letopočtem a přibližně do té doby jsou datovány první kovářské dílny.
V souvislosti s těžbou železné rudy v nedaleké obci Rudice byla v roce 1746 (uvádějí se i jiné roky) založena vysoká pec na tavení železa. Hutnický komplex zde nechal vybudovat kníže Jan Adam z Liechtensteina. Palivem bylo dřevěné uhlí, které se získávalo pálením dřeva v milířích. Provoz hutě byl pro nerentabilnost ukončen v roce 1877. Rozmach těžby železné rudy i její následné zpracování dokládají také Adamovské či Blanenské železárny.
V budově bývalé modelárny je umístěno Muzeum železářství střední části Moravského krasu. Přízemí muzea je věnováno počátkům metalurgie železa, v prvním poschodí je expozice zaměřena na vysoké hutě budované v této oblasti od 17. století, a zvláště pak vlastnímu objektu a provozu hutě. Některé modely jsou dokonce pohyblivé, což uvítají především menší návštěvníci.
Poslední aktualizace: 1.2.2023
Moravský nebo Železný kras, aneb nejstarší dochovaná vysoká pec ve střední Evropě na mapě
Kvalita příspěvku:
3
turisté zde byli a hodnotili
5,00
Diskuse a komentáře k Moravský nebo Železný kras, aneb nejstarší dochovaná vysoká pec ve střední Evropě
Byl jsem tam několikrát, ale v tak krásném stavu jsem ji neviděl. I restaurace přes silnici je tak…