Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 36 C3
lidová architektura
kaple (1/2 19. stol.)
Jiný název objektu Mořinky, Malá Mořina
Z historicko správního hlediska náležela ves k dobřichovickému zboží s nímž sdílela osudy i majitele až do zániku patrimoniální správy v roce 1848. V obci se nachází památková zóna lidové architektury. Mezi nejzajímavější stavby náleží patrová roubenka v dnešním čp. 7. Zajímavá je i zdejší kaplička se zvoničkou. Obcí prochází červená TZN od Karlštejna do Vonoklas.
Mořina je obec nacházející se asi 2 km severovýchodně od hradu Karlštejn a asi 10 km východně od Berouna v okrese Beroun. Má rozlohu 9,83 km² a čítá 618 obyvatel. Ve 14. století vlastnil ve vsi dvorec malíř Mistr Theodorik ? významný gotický malíř. Viz výzdoba kaple Sv. Kříže na hradě Karlštejn. Původně gotický kostel sv. Stanislava založený císařem Karlem IV. v roce 1353 byl v 18. století barokně přestavěn. Jde o jednolodní kostel s trojboce zakončeným presbytářem a hranolovou věží. Kolem kostela je hřbitov s pěknou branou. U kostela rostou dvě památné lípy malolisté o stáří 200 a 100 let a obvodech kmenů 470 a 230 cm. Lípy jsou chráněné v kategorii Památné stromy. Na západním okraji obce se nachází poničený židovský hřbitov se starými náhrobními kameny.
Obec Mořinka se nachází 17 km východně od Berouna. V obci Mořinka se kromě valeně zaklenuté kaple z první poloviny 19. století zachovalo také několik staveb lidové architektury, díky nimž byla obec v roce 1995 vyhlášena památkovou zónou.
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 36 C3
kostel sv. Stanislava (1353)
dvě památné lípy malolisté
židovský hřbitov
První zmínka o objektu 1353
Jiný název objektu Mořiny
Prvopočátek osídlení katastru obce, je na základě archeologických nálezů možno zasadit do období kolem 3. století př.n.l. Někdy v 9. století našeho letopočtu se zde usadili Slované, po nichž nalezli archeologové malé pohřebiště v němž se nacházelo 5 lidských koster. Kdy byla založena ves, dnes neumíme přesně určit, jistě však víme, že v dobách Karla IV. zde stávalo 16 usedlostí, které byly dány panovníkem do majetků pražského kláštera Na Slovanech - Emauzy. Jeden z dvorů dal také císař a král Karel IV mistru Dětřichovi (Theodorik) za provedení výmalby karlštejnské kaple sv. Kříže. Později se však celá ves vrátila ke karlštejnskému zboží. V okolí Mořiny se nachází několik zajímavých lomů - viz. heslo LOM U KOZOLUP. Zdejší kostel sv. Stanislava prošel barokní přestavbou v 18. století a v roce 1900 rekonstrukcí. V blízkosti kostela se nacházejí dvě památné lípy malolisté. Jedna z nich dosahuje výšky 18 m a 463 cm v obvodu. Její stáří je odhadováno na 200 let. Druhá z lip dosahuje výšky 15 metrů a 225 cm v obvodu. Její stáří je odhadováno na 100 let. Obcí prochází modrá TZN od dubu sedmi bratří a přes Roblín míří do Vonoklas.