Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Mosty u Jablunkova jsme navštívili během zimní dovolené v Beskydách. Při prohlídce místních památek jsme nemohli vynechat ani dominantu obce, kterou je klasicistní kostel sv. Hedviky z konce 18. století. Auto jsme nechali na malém parkovišti vedle svatostánku a vydali jsme se na jeho obhlídku.
Nejprve jsme kráčeli kolem jediné lodi kostela a viděli tak, že vnitřní prostor prosvětlují z tři půlkruhová okna. Pak jsme přišli k průčelí svatostánku, do něhož byla vestavěna věž s cibulovou bání, zakončenou křížem. Dozvěděli jsme se, že ve věži se nacházely dva zvony ulité roku 1792 v Těšíně a v roce 1788 v Opavě. V roce 1893 visely ve zvonici čtyři zvony, které zřejmě padly za oběť první svatové válce. Dočetli jsme se totiž, že v roce 1921 byl zavěšen pouze jeden zvon. V době naší návštěvy byly ve věži čtyři zvony. Velice nás zaujalo, že jeden zvon byl ulitý roku 1897 v Rusku a na čepci má dvouřádkový nápis azbukou s místem ulití „Kolokolnolitějnyj zavod v Ordovu“. Na krku je ulit zdařilý reliéf snad cara Mikuláše a věnec je holý. Tři další zvony byly ulity v roce 1968 v Třineckých železárnách, což nám připadlo jako symbolické.
Chtěli jsme vejít i dovnitř kostela, ale dveře byly zavřené. Prohlédli jsme si misijní kříž a také kříž s Kristem z roku 1887 u vchodu a pak jsme pokračovali v obchůzce. Z druhé strany byla loď opatřena pouze dvěma půlkruhovými okny.
Pak jsme došli k presbytáři, na kterém se nám líbily dvě velké vitrážová okna. Potom jsme se seznámili s historií kostela, který byl stavěn v letech 1785 - 1787 z prostředků „náboženské matice“. Kostel byl zasvěcen svaté Hedvice, která je zároveň i patronkou Slezska. Zaujalo nás, že měl původně být zasvěcen sv. Fabiánovi a Šebestiánovi nebo Svaté Trojici, ale díky poloze právě ve Slezsku byl zasvěcen sv. Hedvice.
Dále jsme se dozvěděli, že původní stropní konstrukce kostela byla dřevěná, ale již roku 1791 byla nutná rekonstrukce a tak byly vyzděny klenby a následně zabezpečeny ocelovými kotvami. Docela nás překvapilo, že k ukončení rekonstrukce došlo až roku 1819 a konečně roku 1835 byla klenba zabezpečena ocelovými kotvami. Dočetli jsme se, také, že roku 1810 byl do kostela přenesen hlavní oltář z kaple sv. Kříže na Šancích jako boční oltář.
Přečetli jsme si, že první varhany byly v kostele instalovány 1809 a v letech 2002 - 2004 byly opraveny varhanářskou firmou Varfi z obce Radim u Krnova. Při výrobě varhan bylo použito různých druhů dřeva, např. habr nebo eben. Kovové píšťaly byly vyrobeny ze speciální slitiny s obsahem cínu. Překvapilo nás, že do hracího stolu byla zabudována obrazovka, díky které může varhaník sledovat dění za zády v kostele, neboť instalována kamera snímá presbytář.
Bylo nám jasné, že opravy probíhaly i v dalších letech. V roce 2000 byl vysvěcen nový oltář a byl instalován obětní stůl z bílého mramoru z Itálie. Také střecha dostala novou krytinu z mědi a zdi novou fasádu.
Když jsme si kostel obešli a seznámili se s historií, odlovili jsme zde kešku a pak jsme se nevrátili k autu, ale zamířili jsme k nedaleké dřevěnici s informačním centrem, které sídlí v bývalém fojtství. O něm se více dozvíte v mém dalším článku.
http://www.gotic.cz/cs/kultura-a-zabava/188-kostel-sv-hedviky