Loading...
Již z obecné školy většina z nás ví, že v jižních Čechách rozlišujeme dvě hlavní rybniční oblasti. O něco proslulejší je ta Třeboňská pánev, druhá v pořadí je pánev Českobudějovická. A aby si to pěkně pohlídali co se týče dalších předních příček, u Třeboně najdeme Rožmberk, tedy největší rybník Čech (i Moravy), poblíž Českých Budějovic je Bezdrev, který drží druhou příčku.
Zatímco je ale Třeboň rybníky celkem obklopená, českobudějovická oblast je vlastně trošku od města posunutá zhruba směrem k Hluboké na severu, případně směrem severozápadním.
Jedním z největších rybníků u Hluboké, řekněme přímo v Hluboké je bezesporu Munický rybník, který vlastně doplňuje místní turisticko-rekreační lokalitu o přírodní a vodní prvek zároveň.
Doba vzniku rybníka není zcela známá, patrně jej nechal zřídit některý z hradních pánů na Hluboké. Ví se ale, že roku 1514 byl rybník zvětšen do zhruba dnešní velikosti tehdejším majitelem, Vojtěchem z Perštejna. Tedy ještě před stavební činností pánu Netolického a Krčína, kteří ale působili spíš na tom Třeboňsku.
V současné době je celková rozloha rybníka asi 108 ha, udávaná katastrální výměra je ve čtverečních metrech udávaná číslem 1 159 504. To toho jsou zahrnuty i stavby související s udržením vodní plocha (hráze, stavidla, propusti apod.). Maximální hloubka rybníka je asi 3 m. Maximální objem zadržené vody je cca 843 000 m3.
Voda je napouštěna z kanálů a stok od Bezdrevu, který napájí mj. Bezdrevský potok, ale také potok Mydlovarský nebo Pištínský (pojmenování většinou podle přilehlých vesnic).
Okolím rybníka prochází naučná stezka. Na východních a jižních březích se rozkládá chráněné území přírodní památky Hlubocké hráze. Předmětem ochrany je jednak soustava starých alejí, dalších porostů. Zajímavý je i výskyt vzácných brouků, tesaříka obrovského a roháče obecného.
Na jižním břehu rybníka se rozkládá oblíbená zoologická zahrada u loveckého zámku Ohrada. Mezi Hlubokou a Ohradou je v letním období provozována vyhlídková plavba.