Muzeum veteránů je součástí objektu a areálu Zelenohorská pošta. Postupem času se rozrostlo do 9ti místností rekonstruovaných barokních stájí. Aktuálně je zde sbírka více než stovky vereránů, zejména motocyklů.
V roce 2011 proběhla rekonstrukce těchto prostor, která zahrnovala opět vybourání novodobých příček a naopak dozdění původních okenních záklenků, tak aby se z lesáckých garáží stala opět barokní stáj. V polovině prázdnin, u příležitosti závodů historických motocyklů Nepomucký trojúhelník, byla expozice provizorně otevřena, od roku 2012 pak funguje již trvale. Za těch dvanáct let vyrostlo zdejší Museum veteránů do úctyhodných rozměrů. Původně obsahovala expozice pouze kolekci zhruba 30 motocyklů, dva automobily, dobovou zámečnickou dílnu a pár zemědělských strojů. Postupně, rok od roku, přibývaly exponáty i prostory. Nakonec zabraly muzejní expozice téměř celou plochu někdejších hospodářských budov.
Dnes najdete v Museu veteránů na Zelenohorské poště na sto dvacet vozidel, mezi nimiž stále jasně dominují motocykly. Tematicky je muzeum rozděleno po místnostech do několika dílčích expozic.
Návštěvnicky nejvděčnější je kolekce československých „socialistických“ motorek, tedy zejména značek Jawa a ČZ, které oslovují nemálo pamětníků. Ta je umístěna v autenticky dochovaném prostoru někdejší dílny národního podniku Československé státní lesy z konce 50. let 20. století. Jistým protipólem jsou zahraniční „kapitalistické“ motocykly z 50. až 70. let v sousední místnosti. O patro výše se skrývá sbírka motokol a mopedů představuje reprezentativní průřez evropskou produkcí těchto vozidel od 20. do 80. let minulého století.
Nejcennější exponáty jsou pak motocykly z období před rokem 1939, které připomínají počátky motorismu v regionu. Ve zdejší sbírce jsou zastoupeny značky nejen československé, ale i z mnoha dalších evropských zemí i Spojených států. Všechny se přitom prodávaly na našem trhu a vystavené motocykly nezřídka brázdily přímo silnice jižního Plzeňska. Nejstarší vystavený kus je dvouválcový řemenáč Motosacoche z roku 1910.
Samostatná výstava je věnována i místním motocyklovým závodům – Nepomuckému trojúhelníku, který se jezdil jako silniční rychlostní závod v letech1948 až 1967. Zajímavým prostorem je instalace evokující dobovou zámečnickou dílnu, kde mimo strojního vybavení poháněného řemenovými rozvody a zahrnujícího mj. soustruh či vrtačku, najdete i rozsáhlé kolekce motocyklových motorů, heverů i dalšího historického nářadí. Jistým vykročením z tematického rámce zdejších expozic je kolekce modelů letadel z II. světové války, kterých tu mají na 150. Všechny jsou dílem jediného člověka – automobilového a motocyklového konstruktéra Václava Pauera. V další místnosti jsou pak, spolu s Pauerovým rýsovacím prknem a závodním motocyklem značky Pauer k vidění i modely automobilů.
Museum veteránů stojí opravdu za návštěvu, ale není zdaleka tím jediným, co je na Zelenohorské poště k vidění. V samotném domě je instalována malá volně přístupná expozice věnovaná dějinám objektu a urbanistickému vývoji města Nepomuk. Přímo z ulice je přístupná galerie pro sezónní výstavy. Můžete tu obdivovat i dobové interiéry, jako je třeba salon ředitele velkostatku Zelená Hora. Některé další historické prostory si pak můžete zarezervovat jen pro sebe. Slouží totiž jako stylové apartmány, v nichž je možné strávit noc i celou dovolenou.
Nesmíme samozřejmě opomenout ani zdejší kavárnu, s výbornou kávou a pivy z malých pivovarů, která se skrývá v někdejším čeledníku a je taktéž stylově zařízena historickým vybavením. Ta funguje od roku 2017. V kavárně i na nádvoří se několikrát do roka konají i rozmanité kulturní akce, například hudební festival Nefestík nebo vinobraní.
Návštěvní hodiny:
Červenec – srpen
denně: 10 – 18 h
Duben – čeven, září - říjen
sobota, neděle, státní svátky: 10 – 16 h
po předchozí domluvě i jindy
VSTUPNÉ MUSEUM VETERÁNŮ
dospělí: 160 Kč
senioři nad 70 let, ZTP: 100 Kč
děti od 6 let: 80 Kč
děti do 6 let: zdarma
pouze s průvodcem, doba trvání prohlídky: cca 50 min.
Více na www.zelenohorskaposta.cz
Poslední aktualizace: 18.5.2024
Museum veteránů Nepomuk na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Museum veteránů Nepomuk
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!