Mys Grenen
Turistické cíle • Příroda • Pobřeží
Jako malá jsem měla knížku starogermánských pohádek a nejraději jsem měla tu o pasáčkovi vepřů, kterého trápili zlí démoni přicházející ze Skagerraku a Kattegatu – ty úžasné názvy mě už v dětství fascinovaly a později, když jsem je objevila na mapě, se dostaly na seznam mých snů. Zvláště pak mys Grenen, nejsevernější místo Dánska, u jehož špičky se tyto dva průlivy, resp. Severní a Baltské moře setkávají. Taková magická místa mě opravdu přitahují.
Zaparkovali jsme u majáku ve Skagenu a vydali se po pláži ke špičce mysu Grenen. Byl krásný prázdninový den s nebem modrým téměř bez mráčku, a stejný záměr proto měla i spousta dalších turistů. Je to koneckonců oblíbené výletní místo Dánů i cizinců. Kličkovali jsme proto mezi spoustou lidí i vyplavených medúz. Část pohodlných turistů jela vozidlem zvaným Sandworm, což je vlečka připojená za traktor
Na zážitek, kdy stojíme jednou nohou v Severním moři a druhou nohou v Baltiku jsme si málem museli vystát frontu. Ale stálo to zato, styk obou moří je opravdu viditelný – vlny jdou proti sobě a vytvářejí pěkný hřebínek. Mají i odlišnou barvu – je to fakt působivé.
Moře kolem mysu Grenen je nebezpečné, jsou tu spodní proudy a v minulosti tu ztroskotala řada lodí. Samotný mys dokonce ani nemá stabilní polohu, mění se podle směru větrů. Je tu proto i přísný zákaz koupání. Bílé písečné pláže ze strany Severního moře jsou ale nádherné a opuštěné, k pikniku a relaxu tedy jako stvořené
Nemohli jsme vynechat ani výstup po 210 schodech na druhý nejvyšší dánský maják ve Skagenu, kde jsme se z výšky 46 m kochali úžasným výhledem na obě moře a přístav i město po námi. Maják každé 4 vteřiny vysílá záblesk až do vzdálenosti 36 km.