Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Chcete - li se projít jedním z nejkrásnějších a největších zámků ve Slezsku, navštivte zajímavý areál s Červeným a Bílým zámkem, nacházejícím se na jižním okraji města Hradce nad Moravicí. Zámek stojí na skalnatém ostrohu nad městem, je nejatraktivnějším místem Hradce. Bývalý knížecí hrad Přemyslovců byl vybudován v polovině 11. stol. Přemyslovci na místě staršího slovanského hradiště nechali vybudovat knížecí hrad, ale tato pevnost byla zničena. O 200 let později byl zbudován nový královský gotický hrad s mohutnými strážnými věžemi, ze severu a jihu komplex lemovaly trojité příkopy s padacími mosty a masivními branami. Roku 1531 hrad vyhořel, byl opraven, ale chátral dál. Roku 1581 zdědil sídlo Kašpar Prusovský z Prusova, který nechal středověký hrad přestavět zámek s okrasnou zahradou a lesoparkem. Po roce 1603 byl upraven na pohodlnější renesanční sídlo, byl zřízen i chovný rybník Pilař. Roku 1778 přešlo hradecké panství do rukou knížat Lichnovských, žilo v něm šest generací rodu až do roku 1945. Tento rod se nejvíce zapsal do historie zámku, byli to první majitelé, kteří umožnili veřejnosti prohlídku svého sídla.
Zámecký komplex se skládá z klasické rezidence - Bílého zámku, přistavěného Červeného zámku postaveného z červeného zdiva, obracející se k městu s romantickou pseudogotickou podobou, hospodářského areálu, jehož mohutnou obytnou část naplňují konírny, a hospodářské budovy, přírodně krajinářského parku a samostatně stojící vodárenské Bílé věže. V romantickém Červeném zámku byly umístěny konírny pro plnokrevníky, vozovna pro bryčky, kočáry, strážnice, kovárna, byt podkoního, oslárna, místo pro skladové prostory. Během 20. stol. Červený zámek postihlo několik požárů, a tak se stal po rekonstrukci společenským centrem města. Konají se v něm plesy, slavnostní akce, Mezinárodní soutěže. Koncem 50. let byl opraven, dnes slouží Červený zámek jako hotel s restaurací a koncertní síní. Lze v něm navštívit i Hodinovou vyhlídkovou věž. Vstupní branou Červeného zámku projdete do zámeckého areálu. V 2. pol. 19. stol. po poškození zámku požárem došlo k přestavbě zámku v romantickém duchu. Po roce 1945 a vzniku Československa byl majetek Lichnovským zkonfiskován a zámek byl vlastnictvím státu, také byl zpřístupněn veřejnosti. Roku 2001 se stává zámek národní kulturní památkou. Za příkopem u Bílého zámku stojí Bílá věž. Dnes je přístupný rozlehlý čtyřkřídlý Bílý zámek s empírovou podobou, kde se dochovalo devadesát procent původního interiéru.
Atraktivní podívaná v Bílém zámku se naskytne při procházce opraveným severním křídlem, kde si projdete dva prohlídkové okruhy. V prvním můžete obdivovat luxusní knížecí apartmá, rodovou Erbovou síń, zámeckou kapli, zámeckou čítárnu, knihovnu, hudební dámský, rokokový pokoj. Druhý okruh vás zavede do společenských salonů, reprezentační jídelny, kuřárny, velkého hodinového apartmá, kulečníkového sálu a zámecké obrazové galerie se samostatnou historickou expozicí, kde spatříte skvosty původní zámecké obrazárny. Vydáte - li se kombinovaným prohlídkovým okruhem, zavede vás do čítárny, Hubertovy světnice, Kaple, sakristie, reprezentační jídelny, atd. Samostatně stojící vodárenská Bílá věž se nachází naproti Bíléhom zámku, v místě vstupu do zámeckého parku s rozlohou 136 ha. Ve věži si prohlédnete příležitostné výstavy. V zámku působili významní huidební hosté, např. Bethoven, Paganiny, Mozart a jiní.
Celý areál hradeckého zámku se nachází v přírodně krajinářském parku, otevírajícím se do volné KRAJINY a největším v Moravskoslezském kraji. V prostorách Bílého zámku se najdete i edukační centrum, kde se nachází netradiční edukční pomůcky - skládací modely křížové klenby a mostu, repliky historických kostýmů, poháry, misky a jiné zajímavosti, které si zde můžete prohlédnout. Pohádkový zámek v Hradci nad Moravicí je nádherný a stojí za návštěvu.