Loading...

Naučná stezka Andělská hora – Kyselka

Turistické cíle Výletní místa a parky Chodník, naučná stezka

Odkud pochází název hradu Andělská hora ? Jak se jmenoval lesník hraběte Černína, který měl dům u Štichlova mlýna ? Kdy jsou skřítkové neviditelní ?

Odpovědi na tyto a další otázky nemusíte hledat v knihovnách a archivech, stačí se vydat na výlet po naučné stezce vybudované sdružením Děti země na trase Andělská hora – Šemnická skála – Kyselka.

Naučná stezka je zaměřená na přírodu, geologii a historii. Informační panely NS jsou rozmístěny podél žluté a červené pěší turistické trasy bez značení turistickou značkou pro naučnou stezku, ale směr cesty je dostatečně jasný. Pro lepší orientaci můžete použít mapu KČT č. 4 Krušné hory – Klínovec a Karlovarsko.

Trasa stezky bez odboček měří 10 km, s odbočkami na Šemnickou skálu (500 m), ke Skalkám skřítků (2 km) a k rozhledně na Bučině (1,5 km) ale 18 km.

Stezka je určená pěším turistům. Základní trasa je sjízdná na MTB kromě úseku Šemnická skála, rozc. – silnice po červené (z rozcestí od Šemnické skály se vraťte po žluté a pokračujte po silnici – červená od rozcestí přijde zleva), zcela určitě nelze jet na kole na odbočky.

Terén stezky je středně náročný, využívá lesní, polní cesty a silnice. Ale pozor – odbočky jsou s převýšením od několika desítek metrů (Šemnická skála) do stovek metrů (Skalky skřítků, vyhlídka na Bučině). Při absolvování stezky v opačném směru je nutné počítat s relativně velkým součtovým převýšením (cca 450 m) na 10 km základní trasy.

Časovou náročnost odhaduji bez odboček 2 – 4 hodiny, s odbočkami 4 – 7 hodin.

Začátek stezky a panel zastávky č. 1 Andělská hora (Pověst o založení hradu, Historie hradu, Jaterník podléška, Netopýr severní, Konipas luční) najdete za kostelem v obci Andělská hora, přímo pod schodištěm ke hradu. Po prohlídce hradu pokračujte po žluté značce směr Šemnická skála.

V údolí po Andělskou horou, v místech zaniklé osady stojí u zanedbané kapličky panel zastávky č. 2 Štichlův mlýn (Osídlení lokality do r. 1945, Podběl lékařský, Čolek horský, Mlok skvrnitý, Mnoho pověr s mloky).

Třetí panel už je na rozcestí žluté a červené pěší značky pod Šemickou skálou (Evropská ekologická síť – EECONET, Říká se …, Datel černý, Sasanka hajní, Výr velký).

Po červené značce pokračujte do osady Beraní Dvůr a Dubinu až k odbočce žluté ke Skalkám skřítků, kde najdete i informační panel č. 4 (Pověst O odchodu skřítků z tohoto kraje, Puštík obecný, Orsej Jarní, Geologický vývoj, Struktura lesa). K zamyšlení přidám perličku o tom, že čas od času „někomu“ začne vadit značení odbočky ke skalkám, které už leží za hranicí Vojenského újezdu Hradiště a značkaři KČT pak dělají zbytečnou práci navíc.

Ještě před Kyselkou, asi necelý kilometr před koncem stezky, narazíte na odbočku k rozhledně na vrcholu Bučina (581,9 m.n.m.). Po návratu z Bučiny budete scházet k silnici kolem zdevastované lázeňské budovy, která jen vzdáleně připomíná zašlou slávu lázní v Kyselce. Konec NS a panel č. 5 Lázně Kyselka (Prameny Doupovských hor, Plicník lékařský, Ledňáček říční, Užovka stromová) najdete v Kyselce u autobusové zastávky před stáčírnou Mattoni.

A protože dopravní obslužnost Kyselky není zrovna ideální, doporučuji procházet stezku od zast. č. 1 k č. 5. Ráno je lepší autobusové spojení z Karlových Varů na Prahu, z Kyselky se autobusem dostanete spíše, v dopoledních hodinách.

Pokud půjdete nebo pojedete na kole už z Karlových Varů, tak od hlavní pošty po zelené turistické značce K. Vary – Andělská hora (10 km). Z Ostrova nad Ohří pak žluté a červené přes Radošov do Kyselky (9 km).

NS Andělská hora – Kyselka je součástí Tématického turistického odznaku Naučné stezky Karlovarského kraje. Nezapomeňte si tedy zajistit záznamník (e-mailem zašlu zdarma). Odznak si můžete zakoupit po splnění podmínek TTO (35 Kč).

Poslední aktualizace: 21.9.2008
Naučná stezka Andělská hora – Kyselka na mapě
fotka uživatele Zoubek
Autor: Zoubek
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu