Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Chodník, naučná stezka
Jáchymov a okolí města je zajímavé svou historií těžby stříbra, kobaltu, arsenu, vizmutu, rádia a dalších kovů od středověku až po novodobé dolování uranu v padesátých letech, kdy zde byla v pracovních táborech internována politických nebo jinak nepohodlných lidí. Naším cílem ale není popisovat historii regionu, nýbrž ukázat jednu z možností, jak k ní najít vlastní cestu. Proto se v dnešním díle vydáme za poznáním Naučné stezky vybudované Hornickým spolkem Barbora Jáchymov, ve spolupráci s městem a dalšími institucemi.
NS je dostupná autobusem z K. Varů nebo z Ostrova n. Ohří. Lze ale přijet i vlastním autem a začít např. od Abertamské křižovatky (směrem na Mariánskou), od dnešního sportovního střediska Eduard a pokračovat lesní cestou do údolí Eliášského potoka nebo z Mariánské. Stezka je kruhová, takže se vždy vrátíte zpět k autu.
Na cestu se hodí mapa KČT č. 4 Krušné Hory – Karlovarsko (Porolaví, Jáchymovsko, Klínovec). Jednotlivé zastávky na trase jsou umístěny na žluté a modré turistické značce. Osm a půl kilometrů dlouhou NS je nejlépe absolvovat pěšky (2 až 4 hodiny), ale až na několik úseků je sjízdná i na horském kole.
Vzhledem k převýšení bych zařadil trasu NS jako náročný horský terén, zejména pro netrénované návštěvníky a v zimním období. Nepodceňujte tedy horské klimatické podmínky. Dobrá obuv, přiměřené oblečení a dostatek pití a jídla nejsou zbytečností.
Stanovme začátek výletu v Jáchymově od zastávky č. 1 – informační panel stojí před kostelem sv. Jáchyma ve výšce 710 m.n.m. (orientační údaj převýšení uvedu alespoň tam, kde bude znatelné). Od kostela pokračujte po žluté turistické značce uličkou podél Radnice a bývalé mincovny (muzeum) k zastávce č. 2 Důl Svornost, kde se např. dozvíte, že právě odtud se čerpá radioaktivní vody pro lázeňské účely. V dalším úseku projdete nad připravovaným Hornickým skanzenem spolku Barbora (zast. č. 3). Ve venkovním prostoru je k vidění důlní technika, nad skanzenem pak obnovené strážní věže, které sloužily ke střežení vězňů. Další zastávka č. 4 už je v místě bývalého vězeňského tábora Svornost (770 m). Ve svahu dolů směrem k Dolu svornost vedou obnovené tzv. Mathauzenské schody. Stále budete stoupat. Nejdříve k zastávce č. 5 u Městského rybníka, potom k bývalému táboru Nikolaj ve výšce 934 m.n.m. (panel zast. č. 6). Teď půjdete z kopce k zastávce č. 7 u bývalého Dolu Eduard (900 m). Areál je dnes znám spíše běžkařům, kteří se zde v zimě prohánějí po upravených běžeckých tratích. Prudkým klesáním sejdete k dalším zastavením – u panelu zast. č. 8 Ekologická zastávka má podtitul „lesy“, panel zastávky č. 9 nese vypovídající název Ekologická zastávka – Horký rybník. panel zastávky č. 10 seznamující s existencí Táborů Eliáš (840 m) je notný kus od samotných objektů. Část z nich ale uvidíte v údolí, pokud se vydáte odbočkou ke Skautskému kříži. Po dobré cestě je to asi 200 m. Od zast. č. 10 se vydejte prudce do kopce, cesta se trochu více kroutí, ale spolehlivě vás dovede k panelu zast. č. 11 v místě Tábora Rovnost (940 m).
Odtud už půjdete po rovině na rozcestí s modrou značkou u silnice Boží Dar – Hroznětín a po modré z kopce, vlastně již okrajovou částí Jáchymova k zast. č. 12 s informační tabulí seznamují s historií Šlikova hradu (814 m). Také je odtud moc pěkný výhled na nejvyšší horu Krušných hor Klínovec s dominantní věží vysílače a při dobrém počasí uvidíte i objekty hotelu s rozhledny. Do Jáchymova už dojdete po silnici. Cestou budete opět procházet kolem Hornického skanzenu a štoly č.1. u bývalého dolu Svornost (štola pro veřejnost otevřena 24. května 2008).
K vidění je expozice techniky a část středověké štoly na stříbro, propojené s novodobou štolou na uran. Více se dozvíte na oficiálních stránkách města www.kmkk.cz. Konec Naučné stezky je ve výchozím místě na nám. republiky. Nenechte si ale ujít prohlídku pobočky Krajského muzea v Královské mincovně (otevřeno od středy do neděle 9 - 12, 13 - 17 hod.).