Loading...
Vysoko nad Vranovskou přehradou se tyčí pozůstatky pozoruhodného středověkého hradu. Lidé už tu nesídlí dlouhá staletí, ale občas tu přece jen někdo bydlí. Koncem léta se sem slétají netopýři z širokého okolí, aby zde našli přechodný úkryt i partnery pro rozmnožování. Někteří z nich tu pak také přezimují.
Zřícenina hradu Cornštejn patří k nejzajímavějším ukázkám středověkého obranného stavitelství na jihozápadní Moravě. Jméno odvozené z německého „Zornstein“ (hněv a kámen) mělo vyjadřovat pevnost hradu. Nevelké sídlo bylo vybudováno mezi lety 1320 – 1330 významným šlechticem Raimundem z Lichtenburka. Strategická poloha na kopcovitém výběžku, ze tří stran obtékaném řekou Dyjí, umožňovala střežit důležitou obchodní stezku od Vranova. Nynější podoba této památky je z velké části výsledkem rozsáhlé, avšak nedokončené rekonstrukce ze 70. let 20. století. V současnosti je jejím správcem Jihomoravské muzeum ve Znojmě, které hrad od roku 1998 v letní sezóně zpřístupňuje veřejnosti.
Cornštejn dnes obývají okřídlení nájemníci, kteří jsou zde odborníky pravidelně sledováni již od roku 1992. Pozůstatky hradu využívá jako zimoviště několik druhů netopýrů. Nejčastěji se jedná o netopýra černého, který je typickým obyvatelem listnatých lesů Podyjí. V chladnějších zimách je lokalita právě pro tento druh velmi atraktivní a bývá zde zastiženo i více než 20 jedinců. Pravidelně tu zimu tráví také několik netopýrů dlouhouchých a ušatých. Méně častými zimními hosty jsou pak netopýr velký, řasnatý, vodní, večerní nebo hvízdavý.
Zřícenina je významným místem i pro letní loveckou aktivitu letounů a především je hojně navštěvována na podzim, v období tzv. swarmingu. Tehdy se do areálu hradu slétají desítky netopýrů několika druhů, samci se setkávají se samicemi a dochází k páření. Velmi početný je tu hlavně netopýr černý, při odchytech do sítí byly zjištěny i všechny další druhy zaznamenané v zimě. Ve větších počtech se zde shromažďuje také netopýr rezavý, který zde však nezimuje. Přechodný úkryt tu nacházejí rovněž vrápenci malí.
Návštěvníci hradu se od sezóny 2017 mohou o zdejších tajuplných nočních lovcích dozvědět více z výkladu průvodců a také z pracovních listů Netopýři na hradech a zámcích, které tu budou k dispozici. V některých letech je možné se s letouny blíže seznámit koncem léta, kdy se zde koná akce pro širokou veřejnost, tzv. Mezinárodní noc pro netopýry.
Pozůstatky hradu obklopuje Přírodní rezervace Cornštejn. V ní jsou chráněna různorodá přirozená lesní společenstva, od skalních stepí a teplomilných doubrav po fragment chladného suťového lesa na severním úpatí meandru. Toto zachovalé a pestré přírodní okolí také pozitivně ovlivňuje vazbu netopýřích populací k této lokalitě. Z dalších zoologických zajímavostí určitě stojí za zmínku výskyt vzácného motýla jasoně dymnivkového, brouka tesaříka obrovského či rorýsů obecných, kteří každoročně hnízdí přímo na hradě.