Loading...
Nizozemsko (8): Bariéra Oosterscheldekering, Veere – městečko v provincii Zeeland (04/2017)
Oosterscheldekering (Východní šeldská bariéra) – je protipovodňová bariéra, vystavěná v rámci mega obrovského vodohospodářského nizozemského projektu s názvem Delta. Zeeland je povodněmi nejvíce ohrožená nizozemská provincie, ústí zde do moře řeky Šelda, Máza, Lek, Waal (poslední dvě jsou ramena řeky Rýn). V roce 1953 se zeelandskou deltou směrem z moře prohnala bouře, která protrhla vnitrozemské hráze. Následné záplavy zničily podstatnou část provincie a způsobily velké ztráty na životech.
Delta je jedno z největších veřejných stavebních děl světa a má zabránit budoucím ničivým povodním v této oblasti. Projekt byl zahájen v roce 1958 a oficiální dokončení stavebních prací bylo v roce 1997, fakticky práce pokračovaly až do roku 2010. Původně tu mělo dojít k úplnému uzavření oblasti hrází a vytvoření sladkovodního jezera, tak jak je tomu na severu země (hráz Afsluitdijk), ale veřejnost se z ekologických důvodů postavila proti. Oosterscheldské ústí tedy zůstalo téměř celé spojené s mořem, byly zde vybudovány posuvné vlnolamy, jež je možné nastavit podle potřeby. Projekt se v průběhu prací měnil, zahrnoval také zvýšení a zpevnění stávajících hrází a jeho poslední fází bylo vybudování posuvného vlnolamu v rotterdamském přístavu.
Oosterscheldekering je nejpůsobivější, nejsložitější a nejdražší úsek projektu Delta. Tato protipovodňová zábrana je 9 km dlouhá a zahrnuje tři zátoky a dva umělé ostrovy, stavěla se 10 let. Zhruba v polovině hráze je na umělém ostrově Neeltje Jans vybudován tematický park – vzdělávací centrum Waterland Neeltje Jans. Vstupné je sem 22,50 Euro, parkoviště 7 Euro. Jsou zde expozice o stavbě hrází, povodních, vodní park, show s tuleni, je možné si připlatit projížďku na lodi nebo plavání v kleci mezi žraloky. www.neeltjejans.nl
Tematický park se nachází vlevo při sjezdu ze silnice N57 ve směru od severu. Bez zaplacení parkovného tu není možné nijak jinak zaparkovat. Vpravo při sjezdu ze silnice je velké parkoviště kolem uměle vytvořeného zálivu, které bylo zdarma. Odtud je možné se jít podívat na bariéru z pláže směrem od Severního moře, ale není možné se podívat do jejích útrob. Lidé, které tam vidíte uvnitř chodit, si zaplatili vstup do Waterland Neeltje Jans a přišli z druhé strany pod silnicí.
V době naší návštěvy tekla voda pod bariérou směrem z moře dovnitř, byl příliv. Vypadalo to zvláštně, jako když řeka teče "opačně". Ne že bych nedůvěřovala nizozemským inženýrům - pravděpodobně nejlepším vodohospodářům na světě, ale bydlet v oblasti, která je komplet pod úrovní hladiny moře, za bariérami, bych opravdu nechtěla.
Veere – je malebná původně rybářská vesnice v nizozemské provincii Zeeland. Po vybudování protipovodňových bariér v rámci projektu Delta byla výstavbou hráze Veerse Gat v roce 1961 odříznuta od přístupu k moři a rybářství skončilo. Nyní je ve Veere provozován nový byznys – turizmus a jachtařský přístav na Veerse Meere (Veerenské jezero), ve kterém je brakická voda (napůl slaná, napůl sladká).
Převážná část zástavby obce pochází z počátku 16. století. Honosné gotické domy byly postaveny v bohatém období obchodu s vlnou se Skoty. Na nábřeží je krásná věž Campveerse Toren, která je součástí starého opevnění. Radnice je z roku 1474 a z její věže můžete slyšet zvonkohru ze 48 zde instalovaných zvonů. Protestantský kostel Grote Kerk je ze 16. století a působí nedobytným mohutným dojmem. Pak si všimnete, že má nějakou divnou věž – ta totiž nebyla nikdy dostavěna.
Bylo pěkné počasí a tak celé městečko působilo pohodovým a rekreačním dojmem, jako někde u moře :-) Spousty cyklistů, kteří se zastavovali v místních hospůdkách. Parkoviště s názvem Oranjeplein je přímo v obci a stálo 2,20 Euro/hod.
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Všechny články z naší cesty do Nizozemska jsou zde: