Loading...

Nová naučná stezka v Petrovicích na Klatovsku: kouzlo a tajemství středověkého dolování zlata

Turistické cíle Výletní místa a parky Chodník, naučná stezka

Ojedinělý a nevšední zážitek nabízejí Lesy ČR všem lidem, kteří se rozhodnou pro návštěvu oblasti nacházející se v půvabném šumavském předhůří na Sušicku, v okrese Klatovy, v Plzeňském kraji. V obci Petrovice u Sušice totiž Lesy ČR nedávno otevřely zcela novou naučnou stezku a zároveň také cyklostezku nazvanou „Po stopách středověkého dolování zlata.“ Absolvování zhruba sedmnáctikilometrové okružní trasy návštěvníkům umožní vydat se po stopách našich předků a seznámit se tak s rozsáhlými zbytky místních zlatých dolů, jejichž historie sahá hluboko do minulosti. Kutání zlata ve zdejší krajině připomínají ústí středověkých šachet a štol, propady, odvaly nebo haldy vytěžené horniny.

„Naučná stezka začíná i končí přímo v Petrovicích. Je koncipována tak, aby návštěvníky přivedla zpět k výchozímu místu na návsi v Petrovicích. Sedmnáctikilometrovou trasu lemuje pět naučných, informačních tabulí, u kterých je možné využít současně zbudovaného zázemí pro odpočinek a relaxaci,“ podotýká Ivan Klik, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Plzeň.

Hlavním magnetem Naučné stezky jsou dvě středověká důlní díla, kde se v dávných dobách zlato těžilo: jednak je to tak zvaná Jírova jáma, která se nachází v blízkosti místní části obce Hartmanice zvané Dolejší Těšov, a dále jsou to rozsáhlé zbytky důlního díla nad Dolejším Těšovem v délce zhruba 500 metrů.

“Věříme, že kromě poznání lokalit známých především těžbou zlata v minulosti, návštěvníky naučné stezky uchvátí i několik výhledů na krásná místa současné krajiny. Výhledy, například na Hartmanicko či Petrovicko, jsou opravdu skvostné,“ doplňuje Petr Najman, lesní správce Lesní správy Lesů ČR Železná Ruda.

Náklady na vybudování naučné stezky a cyklostezky dosáhly částky téměř 200 tisíc korun a byly hrazeny ze speciálního Programu 2020, kterým Lesy ČR celostátně podporují veřejně prospěšné funkce lesů.

Zajímavosti důlního díla nad Dolejším Těšovem

Šachty a propadliny nad Dolejším Těšovem připomínají těžbu ze 14. a 15. století. Dosud známá hloubka podzemních prostor je asi 70 metrů, důl je přibližně do poloviny zatopen vodou. Přístup do dolu z povrchu je možný pouze se speleologickou jednolanovou technikou. Při potápěčských průzkumech byly pod vodou nalezeny středověké žebříky, trámy a výdřevy.

Ještě v 16. století bylo jediným nástrojem dobývání rudných žil želízko a mlátek. Čelo štoly se rozpalovalo založeným ohněm a polévalo vodou, aby vznikly několikacentimetrové trhliny, které pak horníci snadněji odsekávali. Práci horníků ve středověku osvětloval jen mihotavý čadící plamínek olejových lamp, a tak přítmí až skoro tma ve vlhkých a špatně větraných důlních dílech bylo jejich neustálým společníkem.

Plány Lesů ČR do budoucna

V budoucnosti podpoří Lesy ČR cestovní ruch ve zmiňované oblasti dalšími projekty. Prvním z nich je vybudování Naučné stezky Mouřenec u obcí Hartmanice a Annín, nedaleko Sušice. Druhý pak představuje rozsáhlá rekonstrukce turistických stezek v oblasti Čertova jezera u Železné Rudy – Jezerní cesta a Jezerní spojka.


Poslední aktualizace: 17.10.2011
Nadmořská výška:
578 metrů nad mořem
WWW stránky:
Nová naučná stezka v Petrovicích na Klatovsku: kouzlo a tajemství středověkého dolování zlata na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Nová naučná stezka v Petrovicích na Klatovsku: kouzlo a tajemství středověkého dolování zlata

Za výhledem pod Vosík
Za výhledem pod Vosík
Tipy na výlet
Z Petrovic u Sušice jsme se vydali po naučné stezce Vlčí jámy. Na naučnou stezku Vlčí jámy navazuje značená cyklotrasa s názvem Po…
0.1km
více »
Petrovice u Sušice
Petrovice u Sušice
Vesnice
Petrovice - obec šumavského předhůří, rozprostírající se na okraji…
0.3km
více »
Kněžice
Kněžice
Zámek
Secesní zámek se nachází ve vsi Kněžice na okraji Petrovic na Kla…
0.3km
více »
Vrch Cimperk u Petrovic u Sušice
Vrch Cimperk u Petrovic u Sušice
Kopec
Vrch Cimperk s nadmořskou výškou 636 m je rozložen mezi malými obcemi…
1.6km
více »
Svatoborská vrchovina pod hřebenem Stráží.
Svatoborská vrchovina pod hřebenem Stráží.
Tipy na výlet
Jaro, i když ne s nějakou vervou, zaťukalo na okno a pozvalo nás …
1.7km
více »
Borek, vrch nad Velharticemi.
Borek, vrch nad Velharticemi.
Tipy na výlet
Cílem této cesty je hora Borek ( 859 m.n.m.) v Šumavském podhůří. Nachází…
1.7km
více »
Kojšická lípa.
Kojšická lípa.
Památný strom
Osada Kojšice se nachází nedaleko silnice z Hartmanic do Petrovic…
2km
více »
Kojšice, zámek.
Kojšice, zámek.
Zámek
O Kojšicích je první písemná zmínka z roku 1404. Tehdy byl majite…
2km
více »
Dohaličky, kaple Panny Marie.
Dohaličky, kaple Panny Marie.
Kaple
Kapli nechali postavit příslušníci rodu Dohalských ze Žikova. Kap…
2.5km
více »
Svojšice
Svojšice
Tvrz
Gotická tvrz se nachází ve vsi Svojšice na Klatovsku v Plzeňském k…
2.7km
více »
zavřít reklamu