Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Nedaleko Kopřivné u Hanušovic se nacházejí zbytky mimořádně rozsáhlého hradu, který asi vznikl někdy okolo roku 1320 při rozdělení panství hradu Bludova. Jednalo se tehdy o malý objekt bergfritového typu. Před rokem 1360 získal Nový hrad moravský markrabě Jan Jindřich, který jej rozšířil a opevnil šesti hranolovými věžemi.
V roce 1374 sídlí na hradě purkrabí Václav z Mladějova. V roce 1417 předal král Václav IV. novohradské panství i s Novým hradem Mikulášovi z Lobkovic. Vojenský význam Nového hradu byl ale tak velký, že jej i s panstvím v roce 1421 král Zikmund vykoupil od tehdejšího zástavního držitele Jindřicha Lefla z Lažan. Nový hrad byl totiž pevným bodem proti husitským majitelům sousedního Kolštejna. Když husitské války skončily, zastavil král Nový hrad katolíku Benešovi z Valdštejna, který jej v roce 1438 přenechal svému nevlastnímu bratrovi, známému válečníkovi Bernardovi z Cimburka. Ten podnikal z Nového hradu řadu loupežných výprav do okolí, jak o tom svědčí četné stížnosti od jeho sousedů. Navíc hrad opevnil a ten získal svou konečnou podobu.
V roce 1455 Nový hrad zdědil Bernardův tchán, Jan Tunkl z Brníčka a po něm jeho syn, Jiří starší Tunkl. Ten stál za česko-uherských válek pevně na straně krále Jiřího, a proto jeho panství v roce 1471 napadlo vojsko Matyáše Korvína. Tunklové vlastnili na severní Moravě řadu hradů a měst, a neměli dost vojáků na obranu. Nový hrad měl prot pouze malou posádku, přestože patřil k hlavním cílům, proti nimž byl úder Uhrů namířen. A to se stalo Novému hradu osudným.
Od té doby se tradují pověsti o hrdinském odporu malé hradní posádky, která byla postupně donucena vyklízet jeden hradební okruh za druhým a nakonec se uzavřela do mohutné hradní hlásky. Tu pak při posledním útoku nepřátel vyhodila do povětří. Nový hrad byl Uhry dobyt a zničen, aby se nemohl znovu stát opěrným bodem poděbradské strany. Změna hospodářské situace po válce, daná dokonalým zpustošením okolních panství, jakož i vysoké náklady potřebné na opravu Nového hradu, to vše zapříčinilo, že již nebyl obnoven. Novohradské panství bylo připojeno k Losinám a hrad sám se v roce 1507 výslovně uvádí jako pustý.
Nový hrad byl postaven na výběžku horského hřbetu nad řekou Moravou u Raškova dvora. Areál má půdorys nepravidelného trojúhelníka o straně asi 250 m a výšce 100 m. Vstup od východu vedl přes dva hluboké příkopy s valem. První kamennou branou, střeženou hranatou věží, se vchází do úzkého prostoru mezi hradbami. Dále se šlo pomalým stoupáním, prošlo se pravděpodobně druhou branou, po níž dnes není ani stopy, ke třetí bráně chráněné hranatou věží. Zde stával palác dolního hradu, či spíše obydlí hradní posádky. Hradba brány se dodnes dochovala v původní výšce, byť úroveň samotného vstupu je druhotně překryta okolním terénem. Za třetí branou se cesta, stále sevřená mezi hradbami, lomí do protisměru a pokračuje ke čtvrté bráně v hranaté věži, která je téměř úplně překryta terénními nánosy. Opevnění trojúhelníkového nádvoří za branou je chráněno třemi nárožními dovnitř otevřenými věžemi, z nichž ta západní střežila třetí bránu.
Vlastní hrad stával na vyvýšenině uprostřed a vcházelo se do něj branou v hradbě, která vymezovala miniaturní nádvoří s malým palácem a mohutnou okrouhlou hláskou na východě, jejíž průměr činil téměř 12 m. Z věže, jejíž zdi byly skoro 5 m silné, se dochovaly jen základy, protože byla zničena výbuchem. Opevnění hradu bylo ještě na západě zesíleno rozlehlou ohradou s šesti hranatými, dovnitř otevřenými baštami, vchod do níž se nacházel z příhrádku v prostoru pod třetí branou. Ve svém nejužším cípu byla dolní ohrada ukončena hranatou věží, která umožňovala dobrou kontrolu údolí řeky Moravy.
Dnes je celý areál hradu zarostlý stromy a lesním porostem. Všude se válí zbytky zdiva a věží. Z hradu se dochovala zejména soustava jeho hranatých, dovnitř otevřených věží a části hradeb. Dobře zachována je třetí Kamenná brána včetně přilehlého opevnění, nicméně její současný stav je žalostný. Jelikož hrad byl opravdu rozlehlý, nelze ani předpokládat, že by se našel někdo, kdy by se jej pokoušel opravit....
http://www.castles.cz/novy-hrad-u-koprivne/
Nejsnadnější přístup do hradu je z Raškova u Hanušovic a to přímo od železniční zastávky. Odtud půjdete po žluté, nejprve přes koleje a pak neustálým mírným stoupáním až na rozcestí cca 1 km. Zde se stýkají modrá a zelená značka. Ke hradu vede stále žlutá.
Další možnost je přijít z Kopřivné po zelené cca 3 km, nebo po modré z Lužné cca 2 km nebo z Hanušovic podél řeky Moravy.