Loading...
Turistické cíle • Drobné památky
Nový Hrozenkov je městys, ve kterém žije dva a půl tisíce obyvatel. Stejně jako Velké Karlovice se i on skládá z mnoha místních částí. Střed obce leží u břehů Vsetínské Bečvy, jejíž dolina je rozhraním mezi Vsackými Beskydami (Vsetínské vrchy) a Javorníky.
Po svém založení se osada nejprve nazývala Novou dědinou. Roku 1670 se ujal název Rozinkov podle Rozíny Pethe z Hebeše, choti majitele panství Mikuláše Pazmámy z Pánazu.
V roce 1718 se název změnil na Hrozinkov, později Hrozenkov a od poloviny 19.století kvůli odlišení od obce v Bílých Karpatech na Nový Hrozenkov. Až do roku 1649 bylo toto sídlo součástí obce Hovězí, poté se osamostatnilo. Samuel Reich roku 1863 nechal ve východní části Hrozenkova postavit sklářskou huť. Ta se s okolní zástavbou od Nového Hrozenkova oddělila a roku 1949 vznikla Karolínina Huť, později přejmenovaná na Karolinku.
Kromě chrámu sv.Jana Křtitele, Památníku národního umělce Antonína Strnadela (muzeum), společného hrobu a pomníku partyzánů na hřbitově a Valašské galerie výtvarného umění v městyse „objevíme“ i další drobné památky, o nichž ale bohužel jakékoliv informace chybí. Před komplexem budov místní ZŠ se na parčíkově upravené ploše nacházejí hned dvě.
První je věnovaná památce „Učitele národů.“ Pomník se skládá z vyššího hranolového soklu, na něm je umístěna do všech stran předsunutá zdobná kamenná základna, která nese bustu J.A.Komenského.
Opodál stojí pomník k uctění čtyř obětí 2.světové války. Na jednoduchém hranolu z černého kamene se tyčí nádstavba v podobě poněkud zvláštní plastiky. Při pohledu na ni jsem poněkud zrozpačitěl, neboť jsem absolutně nepoznal, co chtěl jakýsi socialistický „umělec“ tímto svým dílem říci. Dole na hranolu je vyryt nezřetelný kruhový obrazec a pod ním jsou nečitelná jména čtyř padlých. Dobře přečíst lze jen nápis NEZAPOMENEME.