Loading...
NPR Voděradské bučiny na podzim
Národní přírodní rezervace Voděradské bučiny leží v okrese Praha-východ mezi Struhařovem, Louňovicemi, Vyžlovským a Jevanským rybníkem a Černými Voděrady, na jejichž území se nachází její převážná část. S přilehlými lesy, které se rozkládají až k Svojeticím, Struhařovu, Klokočné a Zvánovicím, tvoří rozsáhlý lesní komplex. Samotnými bučinami vede Naučná stezka Voděradské bučiny (její celková délka je asi 11 km a má devět zastavení s informačními tabulemi), ale celé území protínají další turistické trasy: žlutá protíná naučnou stezku a vede do Černých Voděrad přes vrcholek Kobyla, zelená vede ze Svojetic podél Zvánovického potoka okolo Zvánovic). Zároveň je zde velké množství neznačených lesních cest a pěšin, kterými se lze procházet a toulat mnoho kilometrů. Na naučné stezce se nachází lom Kamenka, odkud pochází jeden ze základních kamenů Národního divadla.
Rezervace byla vyhlášena 5. dubna 1955, její rozloha je 684 ha, nadmořská výška je od 350 do 501 metrů nad mořem.
Přírodní rezervací a přilehlými lesy se dá procházet a bloumat celé hodiny.
Mimo jiné lze dojít k přírodní zajímavosti Mlecí kameny nebo přírodní památce Šáchovec.
Také i k o něco vzdálenějšímu kostelu svatého Jiří, který je pozůstatkem po zaniklé obci Aldašín.
Původně dřevěný hřbitovní kostel byl roku 1352 přestavěn na kamenný. Po poškození při vypálení obce byl roku 1729 přestavěn v barokním slohu.
Mlecí kameny leží u obce Černé Voděrady v Haberském údolí u (některé přímo v korytě) Zvánovického potoka. Jde o žulové kruhy tlusté zhruba 50 cm a o průměru 90 až 120. Názory na jejich původ a účel se různí. Někým jsou považovány za součást starého slovanského kultovního místa (obětní kameny), jiní je považují za mlýnské kameny. V každém případě nic není jisté, jen to, že se jedná o jediné naleziště svého druhu v České republice.
Přírodní památka Šáchovec je vodní nádrž v údolí Jevanského potoka. Prohlášena přírodní památkou byla z důvodu výskytu mnoha obojživelných a bezobratlých druhů živočichů, namátkou např.: kuňka ohnivá, rosnička zelená, škeble říční, rak říční a další.
Neskutečné kouzlo mají Voděradské bučiny a přilehlé lesy na podzim, kdy se listí stromů, převážně buků, zbarví žluto-oranžovo-červeně. Popadané listoví po zemi rozprostře načervenalý koberec. I v mlhavé podzimní dny mají bučiny díky nádherným barvám své kouzlo. A mimoto zde také vždy bývá dostatek hub nejrůznějších druhů. Smutné je, že smrkové části porostu už také začíná ohrožovat kůrovec.
http://www.stezky.info/naucnestezky/ns-voderadske-buciny-nova.htm