Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Svatý Jan Nepomucký nebo též Jan (Johánek) z Pomuka (dnes Nepomuk) byl generální vikář pražského arcibiskupa, mučedník katolické církve a také jeden z českých zemských patronů. Datum narození není přesně znám, někdy okolo roku 1340. Asi nejdůležitější etapa jeho života začala v roce 1389, kdy byl jmenován generálním vikářem pražského arcibiskupa. Tento úřad díky svým pravomocím hrál podstatnou roli ve správě arcibiskupství a v neklidné době konce 14. století také ve sporu mezi arcibiskupem a králem. Kvůli velkému západnímu schizmatu vzniklo nepřátelství mezi českým králem Václavem IV. a arcibiskupem Jenem z Jenštejna, které se také týkalo jmenování biskupů a dalších představitelů vysokých církevních úřadů.
Osudný den nastal 20. března 1393, kdy se král Václav IV. setkal s Janem z Jenštejna. Po krátké hádce byli zajati čtyři muže z arcibiskupova doprovodu, mezi nimiž byl i Jan z Pomuka. Nejprve byli vyslýcháni a poté mučeni. Jan během tohoto mučení zemřel, zbývající tři přežili a byli propuštěni. Okolo deváté hodiny večerní bylo Janovo tělo svrženo z Karlova mostu do Vltavy. Původně se předpokládalo, že zemřel utonutím, ale následná objevená poranění hlavy vedou k domněnce, že zemřel ještě před vhozením do řeky. O necelý měsíc později (17. dubna) našli rybáři Janovo tělo na pravém břehu Vltavy. Pohřbu se dočkal až patrně v roce 1416, ale zato na významném místě, v katedrále sv. Víta.
Osudy Jana z Pomuku však jeho smrtí neskončily. Politickou vraždu střídá zázrak. Začíná se šířit legenda o jeho životě a především mučednické smrti. Objevuje se také domněnka, že Jan byl vyslýchán a zabit kvůli zpovědnímu tajemství, které se mělo týkat královny. Proč tedy neuznávat slušného člověka, kterého zabila mocenská svévole.
Kaplička nebo kostel se nedá na mostě postavit a tak se zde začaly stavět sochy. Kdy byla postavena v Čechách první socha Jana Nepomuckého, nevím, ale místo bylo vždy podobné, u řeky, říčky, potoka a u mostu nebo lávky přes ně. Most jako místo smrti Jana z Pomuku se začínal stávat poutním místem a pojmem pro poutníky. Ale sochy se stavěly i na jiných místech nebo se též časem stěhovali.
Také v obci Pohled se uprostřed návsi jedna socha sv. Jana Nepomuckého nachází. Tato plastika oblíbeného světce, patrona při povodních a živelných pohromách vysoká asi 180 cm byla vytvořena neznámým autorem v roce 1711. Jedná se tudíž o starší umělecké dílo, které bylo vytvořeno ještě před světcovým blahořečením (beatifikací) v roce 1721 i svatořečením (kanonizací) v roce 1729. O době vzniku sochy informují nápisy tvořené římskými a arabskými číslicemi na pískovcovém soklu. Součástí nápisu je také jméno abatyše pohledského kláštera v podobě monogramu CM†AF („Candita Marešová, abatyše Frantálská"). Předpokládá se však, že se jedná o nápis mladší než je samotná socha, neboť tento není rytý, jako tomu je u ostatních liter, ale pouze škrabaný a namalovaný. Poslední součástí nápisu na rytém zrcadle soklu jsou písmena F.S.N.AR. O jejich významu (autor, mecenáš) se však zatím jenom odborníci dohadují. Socha Jana Nepomuckého nestojí přímo na zmíněném soklu, nýbrž ještě na jednom soklu připomínajícím obláček, který je doplněn pěti hvězdami.
Různá ztvárnění Jana Nepomuckého většinou vycházejí z návrhu Matthiase Rauchmillera, podle kterého vytvořil známou sochu roku 1683 na pražském Kamenném mostě Jan Brokoff. Sv. Jan Nepomucký v obci Pohled je ztvárněn jako kněz v kanovnickém rouchu s biretem na hlavě a v náručí s krucifixem. Nad hlavou má pět hvězd, které připomínají legendu, podle níž našli rybáři mrtvé tělo ve Vltavě právě podle pěti hvězd zářících nad tímto místem. Hvězdy symbolizují i pět ran Kristových a pět liter slova TACUI (mlčel jsem). Sv. Jan Nepomucký je vedle Panny Marie jediným světcem, jehož svatost je naznačena hvězdami.
Obec Pohled se rozkládá na obou březích řeky Sázavy a leží asi čtyři kilometry východně od Havlíčkova Brodu. Obec se skládá ze dvou části - Pohled s osadou Rouštany a ves Simtany včetně samot u Svaté Anny. Vesnice leží u silnice č. 19 (Havlíčkův Brod – Přibyslav) a obcí prochází červená turistická značka. Zaparkovat auto zde není problém. Kdo nezvolí automobil, může přijet autobusem nebo vlakem.
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/