Když se spojí zajímavé místo a zajímavé povídání, tak se pak vše lépe pamatuje. Něco takového nás potkalo v Teplicích nad Metují.
Kousek nad centrem města jsme objevili výjimečnou památku, poustevnu s poutním kostelem Panny Marie Pomocné a rajskou zahradou. Jedná se o jedinečný doklad poustevničení u nás.
Vznik poustevny je spojen s bývalou kongregací bratrů poustevníků sv. Ivana, která existovala v Čechách v 18. století. Za vším stojí šlechtic z Prahy, doktor medicíny a filozofie Dr. Jan Maxmilián z Peytersbergu, který se rozhodl ve svých 65 letech poustevničit a teplickou poustevnu obýval ještě s dalšími dvěma poustevníky.
Pod pojmem poustevna si člověk většinou představí nějakou jeskyni, ale ta v Teplicích nad Metují je stavba tvaru „U“ propojená s kostelem a s vnitřní zahradou uzavřenou zdí.
Tuto neobvykle velkou poustevnu vybavenou komíny a černou kuchyní postavili v roce 1753.
Po zrušení kongregace roku 1782 císařem Josefem II. sloužila poustevna pro ubytování kostelníků. Po druhé světové válce stavba už jenom přežívala, komunistický režim o ni nejevil velký zájem. Její osud však byl nejistý i po sametové revoluci. Až přišel rok 2010 a o záchranu kostela s poustevnou začalo usilovat občanské sdružení Zachraňme teplickou poustevnu. A při návštěvě je vidět, že se mu to daří. Například u oprav dřevěného krovu je zajímavé provádění tradičním způsobem.
Kostel je v překvapivě dobrém stavu. Sice ještě nebyla vráceno či objeveno všechno původní vybavení a výzdoba, ale třeba se to jednou podaří. V interiéru kostela se nacházejí velice zajímavé a kvalitně provedené fresky (především na stropě), u nichž křesťanskou symboliku patrně doplňují zednářské prvky.
Komentovaná prohlídka je velice zajímavá, pouze se návštěvník nedostane do tajné chodby procházející hrobkou pod kostelem. Odkud a kam vede chodba, ví patrně jenom místní varhaník.
Neskutečně zajímavé a vyčerpávající informace jsme se dozvěděli od pana Ladislava Šikuta, až jsme nabyli dojmu, zda se nejedná o jednoho z přeživších poustevníků. Na závěr jsme si poslechli v jeho podání varhanní skladbu. Bylo to úžasné a kdo zavítá do tohoto kraje, určitě neváhejte. Stačí si najít na internetu „www-tečka-poustevnateplice-tečka-cz a pro jistotu si svou návštěvu telefonicky domluvit.
*
V Broumově a okolí jsme viděli samé zajímavé věci:
barokní perly: https://pavelliprt.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=807004
Poslední aktualizace: 6.10.2023
Obrázky z Broumovska – kostel s poustevnou v Teplicích nad Metují na mapě
1
turista zde byl a hodnotil
5,00
Diskuse a komentáře k Obrázky z Broumovska – kostel s poustevnou v Teplicích nad Metují
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!