Olešnice - Modrotisková dílna
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
V Olešnici se dodnes dochovalo jedno z řemesel, které už v minulosti bylo považováno za umělecké. Jedná se o ruční tisk různých vzorů na plátno. Olešnicko bylo v minulosti místem, kde se na polích hojně pěstoval len a jen v málokteré chalupě nebyl dřevěný stav, na kterém by se netkalo plátno. Je pochopitelné, že tu museli být i barvíři. Výroba modrotisku se traduje až do 17. století. Po celá staletí bylo používáno přírodního barviva indiga. Tisk se prováděl na plátno ručně přitlačením formy namočené do barvy odpuzující hmoty (tiskařský pop) a pak se plátno obarvilo. Přepráním plátna se jednak odstranil pop, jednak přebytečná barva. Formy byly desky z tvrdého dřeva vybraných stromů (např. hrušeň, švestka) a do nich byl nabit měděný plech či drát, který tvořil různé vzory. Pozdější strojový tisk v továrnách znamenal konec ručnímu tisku plátna, a tak je olešnický modrotisk výrobou velice vzácnou a nevídanou.
Modrotisková dílna rodiny Danzingerů se datuje v Olešnici na Moravě již od roku 1816. Jedná se o jeden z nejstarších způsobů potiskování lněného a později bavlněného plátna. K tomuto používáme původní dřevěné ruční formy, následovně barvíme v barvě indigo. Tuto technologii výroby provádíme beze změn od roku 1849. Tajemství barvířství rodiny Weisových později Danzingerů sahá až do 16. století.
Dílna u Danzingerů , která se nachází proti kulturnímu domu, používá dodnes forem i receptur předávaných z generaci na generaci přes 160 let.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.50 Svitavsko/E1, GOL 1:25 000 Olešnicko