Loading...
Turistické cíle • Ostatní • Ostatní
Na návsi obce Olešnice nalezneme Olešnickou hospodu, poskytující občerstvení turistům a cykloturistům, kteří navštíví severovýchodně ležící rybniční soustavu s rybníky Borek, Lhotka, Hadlíř, Velká Jitra, Olešnický velký rybník nebo přírodní rezervaci Červené Blato, která spadá do CHKO Třeboňsko. Olešnická hospoda, jak zní její oficiální název, je nově zrekonstruovaná rodinná restaurace nabízející občerstvení ve výčepu i v salónku, ale také na terase s pěkným výhledem na náves, jejíž dominantou je kamenný kříž z roku 1882.
Doporučuji ochutnat domácí zázvorovou nebo bezinkovou limonádu, ledovou kávu nebo výborné utopence. V současné době probíhá úprava podkrovních prostor hospody k ubytovacím účelům. Cílem bude poskytnout návštěvníkům krátkodobé ubytování na jednu nebo dvě noci a tak vytvořit zázemí se stravováním a ubytováním v této turisticky zajímavé oblasti na rozhraní Novohradských hor a Českobudějovické a Třeboňské pánve.
Olešnice je středně velká obec s přibližně 560 obyvateli ležící v podhůří Novohradských hor. Obec Olešnice patří do mikroregionu nazvaného Sdružení růže. Mikroregion Sdružení růže se rozprostírá na území Novohradských hor až po Třeboňskou a Českobudějovickou pánev zahrnující kromě Olešnice také Benešov nad Černou, Borovany, Čížkrajice, Dolní Dvořiště, Horní Stropnice, Hranice, Jílovice, Kamenná, Ledenice, Ločenice, Malonty, Mladošovice, Nové Hrady, Ostrolovský Újezd, Petříkov, Pohorská Ves, Slavče, Srubec, Strážkovice, Svatý Ján nad Malší, Trhové Sviny, Žár.
Obec Olešnice spojuje tři místní části a to vlastní Olešnici, Bukovou a Lhotku. Olešnice není zajímavá jen okolní přírodou a zvlněným terénem, ale také svými kulturními památkami, ke kterým patří kostel sv. Václava, dále bývalá tvrz přestavěná na zámek nebo také památkově chráněná stodola.