V samém srdci Moravy leží turistický region Střední Morava - Haná. Rozkládá z větší části v olomouckém kraji, pouze menší část na východě zasahuje do kraje zlínského.
Olomoucký Arcibiskupský palác patří mezi významné raně barokní stavby na Moravě. Vznikl podle projektu italského architekta Filiberta Lucheseho na místě staršího renesančního paláce. Tvoří jej sedm dvoupatrových křídel obíhajících dva vnitřní obdélníkové dvory. Dlouhá uliční fasáda má bohatě členěné průčelí se třemi portály. Ve vnitřní dispozici podtrhuje palácový charakter stavby reprezentativní schodiště a slavnostní sály. V interiéru se dochovala původní barokní štuková výzdoba místností.
Barokní biskupský palác dal vybudovat na místě renesančního paláce zničeného za třicetileté války olomoucký biskup Karel II. z Liechtensteinu-Castelcorna v letech 1665-1685. Stavba vznikla podle projektu Filiberta Lucheseho, severoitalského architekta působícího u vídeňského dvora. Jeho nástupce a krajan Giovanni Pietro Tencalla provedl na stavbě některé drobnější úpravy. Na vnitřní výzdobě paláce se podíleli italští štukatéři a malíř Carpoforo Tencalla, jehož monumentální fresky zničil požár roku 1752.
Biskupský a od roku 1777 Arcibiskupský palác byl svědkem mnoha historických událostí. Během revolučního roku 1848 přesídlil císařský dvůr na pět měsíců do Olomouce. Po abdikaci císaře Ferdinanda V. dne 2. prosince byl v Arcibiskupském paláci dosazen na císařský trůn mladý František Josef I., nejdéle vládnoucí panovník v dějinách českých zemí.