V samém srdci Moravy leží turistický region Střední Morava - Haná. Rozkládá z větší části v olomouckém kraji, pouze menší část na východě zasahuje do kraje zlínského.
Je "ta Olomouc" nebo "ten Olomouc"? Ptají se nejen turisté, ale často i domácí. Podle pravidel českého pravopisu je Olomouc rodu ženského. A proč - ptají se odpůrci. Ten Olomouc zní taky pěkně a i nejedna reportáž večerního zpravodajství mluví o tom, že je přece Olomouc - pán. Celé knihy a statě profesorů, docentů i obyčejnějných lidí zkoumají rod města Olomouce ze všech stran. Cílem tohoto článku není spor roztít - ale přidat jeden pohled, který každý návštěvník či turista Olomouce ocení. Patronkou města je Sv. Pavlína - tutíž žena, nikoliv muž. A proč zrovna ona? A jak se k ní dostala Olomouc? Roku 1622 byl v Římě odkryt hrob s ostatky Sv. Pavlíny, která byla se svou matkou v prvním století našeho letopočtu pro svou křes´tanskou víru zaživa zazděna. A shodou okolností při otevírání hrobu se k tomu nachomejtli jezuité z Olomouce a podařilo se jim (jistě chytrostí) získat část kosterních ostatků umučené světice.Hned v následujícím roce postihl Olomouc mor (ne první ani poslední) a jako zázrakem ustal po průvodu s ostatky Pavlíny do kostela Sv. Mořice.Představiltelé města tehdy usoudili, že je to zázrak a kult Sv. Pavlínky byl na světě. A když je patronkou žena, tak Olomouc je přece ženského rodu, ne?
A kde najdeme Sv. Pavlínu dnes? Jedna z nejzdařilejších vypodobení je na Mariánském sloupu na Dolním náměstí v Olomouci.
Fotogalerie
Nejsou zde žádné fotografie, jestli k tomuto příspěvku nějaké vlastníte, nahrajte je.