Loading...
Hřeben je 399 m vysoký kopec vypínající se v západní části Mladcovských vrchů poblíž vesnice Hostišové. Po Zadním a Předním vrchu je nejvýraznější vyvýšeninou této vrchoviny. Žádná tur.trasa na jeho protáhlý vrchol nevede, ale ten je snadno dostupný od severozápadu: tudy totiž pod Hřebenem z Rackové do Hostišové prochází lesní silnička a asi o 600 m dál k jeho temeni z rozcestí odbočuje široká, dobře zřetelná pěšina. Na temeni kopce narazíme na tábořiště s ohništěm obklopeným jednoduchými lavičkami. Vedle na stromě je v zasklené budce umístěn text, z něhož se dozvíme, že zde byla ve třicátých letech minulého století pro potřeby zeměměřičů zbudována 25 m vysoká dřevěná rozhledna, která se v roce 1961 bohužel nacházela už v tak špatném stavu, že musela být čtyřmi mládenci z Hostišové stržena.
My se nacházíme na nejvyšším bodě asi 400 m dlouhého a uzoučkého vrcholového hřebene kopce Hřeben, z nějž k jihu a severu spadají strmé svahy. Pokud budeme směrem k východu pokračovat po vyšlapaném chodníku, ocitneme se po 300 metrech chůze listnatým hvozdem pod jeho druhým, už ale nižším vrcholem. Protože mi připadlo, že by prosvětlený horizont s prořídlými stromy mohl umožnit nějaký výhled do kraje, vyšplhal jsem se na něj a rozhodně nelitoval.
Z temene se přes novodobou prudce klesající mýtinu otvíral pohled na sníženinu Fryštácké brázdy se zástavbou obce Přílepy, choulící se k nejzápadnějšímu úbočí Hostýnských vrchů a z nich vystupujícími kótami Hrádek a Hrad. O pár kroků dál byl výhled západním směrem rozšířen i na město Holešov a v pozadí se modrající Podbeskydskou (Kelčskou) pahorkatinu.
Jak se říká, všeho dobrého do třetice - na konci hřebene se mi mezi stromy otevřelo ještě jedno pěkné panoráma. Tohle pro změnu vypíchlo zemědělsky obhospořadované území u Fryštáku s dědinou Lukovečkem a hradbu „Hostýnek“ s dominantním Ondřejovskem.