Orlice-tvrz
Turistické cíle • Památky a muzea • Tvrz
Tvrz Orlice se nachází na mírném ostrohu nad Tichou Orlicí, v místní části Letohradu – Orlici, asi 2 km jv od středu Letohradu. Orlice se poprvé připomíná jako majetek Ivana z Orlice v r. 1361. V r. 1406 držel část vsi Strachota starší z Kralovic, jehož rod v průběhu 15. stol. získal celou ves Orlici. Tvrz se poprvé uvádí až v r. 1544, kdy náležela Janovi mladšímu Strachotovi z Kralovic. Z této doby se zachovala větší část obvodového zdiva a v interiéru sloup ve střední části budovy. V r. 1565 koupil tvrz, dvůr a ves Orlici spolu s dalšími třemi vesnicemi Suda Renečský z Renče a za něj a jeho syna Petra Sudy byla pozdně gotická tvrz přestavěna a rozšířena. Obdélníková jednopatrová budova byla ozdobena psaníčkovým a figurálním sgrafitem. Po smrti Jetřicha Sudy Renečského z Renče v r. 1638 Orlici zdědila jeho dcera Dorota Anna Sudová, která byla provdaná za hejtmana Chrudimského kraje Adama Mikuláše Vitanovského z Vlčkovic. Ten po koupi kynšperského (letohradského) panství v r. 1650 spojil obě panství a usadil se na výstavnější tvrzi v Kynšperku(Letohradě). Tvrz v Orlici přestala sloužit jako panské sídlo a sloužila jen jako sídlo správce statku. Část byla přeměněna na sýpku a sklady. Na počátku 20. stol. se budova stala soukromým obydlím, ale její využití se nezměnilo. Od r. 1974 budova sloužila pro potřeby LSD Jednota v Ústí nad Orlicí jako dílna a sklady. V současné době je v soukromých rukou a v rekonstrukci.
Tvrz Orlice se nachází na okraji města Letohrad uprostřed přírody. Sídlo vzniklo pravděpodobně na konci 13. století, v 16. století pak byla tvrz přestavěna na renesanční zámek. Po odstěhování šlechty z Orlice v roce 1650 na kyšperecký zámek, byl objekt upraven pro hospodářské účely. Koncem 20. století byly do areálu tvrze přistavěny autodílny a objekt tvrze 40 let chátral. V roce 2008 Tvrz Orlici zakoupila společnost EYWAN s.r.o., která zahájila práce pro obnovu celého areálu. Po dokončení revitalizace v červnu 2012 vznikl na východě Čech nový turistický cíl, který návštěvníkům nabízí nejen prohlídku zámku, ale i restauraci, středověkou krčmu a ubytování ve ****hotelu a wellness. Historický objekt s vzácně zachovalými stavebními částmi z období gotiky, renesance, baroka a klasicismu je kulturní památkou. Zachovalá figurální sgrafitová výzdoba na vnější omítce renesanční věži zámku potvrzuje výjimečnost tohoto sídla mezi venkovskými sídly v celých Čechách. Pod současnou podlahou se skrývá původní hradební zeď tvrze z konce 13. století o šířce 2,1 m a byl objeven 400 let utajený středověký sklep. Při archeologickém průzkumu bylo nalezeno velké množství fragmentů kachlů ze všech stavebních období tvrze. Také nálezy nástěnných maleb z druhé poloviny 16. století nemají v celém regionu východních Čech za posledních 60 let obdoby.
» Trasa A je prohlídka renesančního zámku s unikátními skleněnými podlahami, kterými je vidět do hloubky až 4 metrů na zbytky původních gotických staveb. Navštívíte i původní gotické sklepení. Uvidíte zde jedinečné zbraně (tarasnice dlouhá 3,5 m), nálezy z období Slovanů, jeden z nejdelších gotických mečů v Čechách, avarskou šavli, obrazy, trofeje, jedinečná kachlová kamna a dokonce i původní středověkou toaletu.
» Na trase B si v dobové knihtiskařské dílně vyzkoušíte práci s Gutenbergovým lisem a mnoha dalšími stroji. Expozici doplňují vzácné exponáty ojedinělých tisků - knih, v některých z nich budete moci listovat pomocí velké dotykové obrazovky. Je zde dokonce i faximile Codexu Gigas (Ďáblovy Bible) a originál Mattiliho herbáře z roku 1596. Odbíjející věžní hodiny Vás navedou do expozice archeologických nálezů z podzemí tvrze, zde si děti mohou vyzkoušet, jak archeologové střepy skládali.
» Trasa C je Kouzelný les - Fauna ČR. Expozice vhodná především pro rodiny s dětmi, mateřské školy a žáky 1. stupně. Je zde k vidění více než 100 vycpaných zvířat. Děti se během prohlídky aktivně zapojují, plní nejrůznější úkoly jejichž prostřednictvím se seznamují s faunou ČR.
V areálu Tvrze se navíc nachází dětské hřiště s oblíbenou lanovkou a také dvě voliéry s nosálem červeným a výrem velkým.Výlet do Letohradu je možné spojit i s prohlídkou největšího Muzea řemesel ve střední Evropě, které je od Tvrze vzdálené pouhé 3km.
Areál nabízí, kromě prohlídek historických interiérů zámku, také ubytování v moderním **** hotelu s vlastním wellness a konferenčním sálem. Je to místo jako stvořené pro pořádání svateb, oslav a firemních akcí.
Letohrad je krásné město v Orlických horách, kam stojí za to se podívat. Středověká Tvrz Orlice leží na jeho východním okraji přímo u rybníka a lesa. Krásná příroda a rozsáhlé možnosti turistického, sportovního a kulturního vyžití Vám nedá na pobyt v našem městě i kraji zapomenout. V anketách cestovního ruchu patří Letohrad mezi tři nejoblíbenější místa Orlických hor a Podorlicka, kam se turisté rádi vracejí.