Loading...

Pamírská dálnice

Turistické cíle Ostatní

Mezi nejspektakulárnější a nejdobrodružnější road tripy na patří s jistotou i Pamírská dálnice. Legendární vysokohorská silnice, která probíhá horskou pouští a proplétá se hlubokými kaňony, je také považována za jednu z nejnebezpečnějších na světě.

Silnice byla postavena v roce 1932 a historicky fungovala jako odbočka Hedvábné stezky spojující oblast Středozemního moře a východní Asii. Cesta začínala v afghánském Mazáre Šarifu a pokračovala přes Termez (Uzbekistán) do Dušanbe (Tádžikistán). Většina cestovatelů dnes svou pouť začítá nebo končí právě v Dušanbe.

Z Dušanbe vede silnice nejprve vyprahlou kamenitou stepí a u afghánské hranice začne strmě stoupat do autonomní oblasti Horského Badachšánu. Prvním velkým sídlem v pohoří Pamír je Chorog. Odtud dál už použití výrazu "dálnice" vyvolává na rtech západoevropanů lehký úsměv. Na neupravené kamenité cestě auta poskakují jako splašené kozy a doba jízdy se začíná výrazně prodlužovat. 

Pro místní funguje "Pamir highway" jako tepna života. Stovky kilometrů mezi městy je možné zdolat jedině po této “silnici”. Dlouhé hodiny jízdy k lékaři nebo za rodinou musí obyvatelé zdejších vesnic zdolávat namačkaní ve sdílených taxících s dalšími spolucestujícími. Stát se řidičem, je také vysněným povoláním zdejších kluků, protože zajišťuje slušné živobytí. A kdo v této oblasti vlastní auto, je považovaný za boháče.

Jedním z nejodlehlejších měst na této stezce je Murghab. Se svými 4 000 obyvateli je to vlastně jediné větší sídlo v celké východní části Horského Badachšánu a současně nejvýše položené město nejen v Tádžikistánu, ale dokonce v celém bývalém Sovětském Svazu. Zde se silnice dělí na 2 větve - jedna se stáčí na sever směrem na Kyrgyzstán a druhá pokračuje dál na východ do Číny, kam také pokračuje většina kamionů. Zajímavostí je, že ačkoli Tádžikistán a Čína spolu sousedí, časové pásmo se liší o 3 hodiny.

Do Kyrgyzstánu jezdí z Murghabu jen velice máto aut a cestu je proto potřeba dobře plánovat. Vystoupit během cesty a pokusit se stopnout další auto může cestu zpomalit klidně o několik dní. V úseku mezi Murghabem a kyrgyzským Ošem dosahuje Pamir highway nejvyšší nadmořské výšky. Průsmyk Ak Bajtal
 leží ve 4 655 m n. m. a reálně zde hrozí dokonce výšková nemoc.

Za průsmykem Tádžikistán končí a vozidla začínají klesat směrem ke Kyrgyzstánu. Zde se otevírají nekonečné zelené planiny s jurtami kočovných nomádů. Po více než 1200 km cesta končí v kygryzském Oši.

 

 

Poslední aktualizace: 4.12.2022
Nadmořská výška:
4655 metrů nad mořem
Pamírská dálnice na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Pamírská dálnice

zavřít reklamu