Panenské Břežany – památky obce
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Středočeská obec, nacházející se nedaleko Prahy i dvojměstí Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, se může pochlubit zajímavou – mnohdy i rozporuplnou – historiií, pětistovkou obyvatel a nezanedbatelným množstvím historických památek. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1233, o místní tvrzi z roku 1441. Břežany byly zřejmě téměř od počátku v majetku kláštera benediktinek u sv. Jiří na Pražském hradě. Byly to však pouze Břežany; přívlastek Panenské vznikl právě na základě vlastnictví obce řeholnickým řádem panen klarisek. Toto období skončilo až zrušením kláštera – tradičním osvíceným reformátorem - Josefem II.
Začínáme přímo ve vesnici. Dolní zámek je empírovou stavbou, pocházející z roku 1840. Jedná se o rozsáhlou jednopatrovou budovou se sloupovým balkonem na východní straně. Zvýrazňuje jej věž s hodinami V roce 1909 zámek zakoupil Ferdinand Bloch-Bauer, který ho vybavil loveckými trofejemi, gobelíny a dalšími uměleckými předměty. Po začátku II. světové války musel Bloch-Bauer emigrovat a zámek obsadil říšský protektor von Neurath, kterého roku 1941 vystřídal Reinhard Heydrich, jehož manželka zde zůstala až do konce války (o opravu chátrající památky se nedávno pokusil Heydrichův syn Heider, ale byl odmítnut). Po válce byl zámek zestátněn a sídlil v něm Výzkumný ústav kovů. V současnosti je opět v soukromém vlastnictví a je – včetně přilehlého zámeckého parku – veřejnosti nepřístupný.
Nad vsí se nachází horní zámek, který byl postaven – v barokním slohu - v první polovině 18. století. Najdeme ho pravděpodobně v místě, kde dříve stávala gotická tvrz. Původně sloužil jako letní rezidence abatyší benediktinského kláštera sv. Jiří na Pražském hradě. Františka Helena Pieroni de Galliano ho také nechá ihned upravit a poblíž vystaví velkolepou Kapli sv. Anny. Zámek je prostou obdélníkovou jednopatrovou stavbou se sedlovou střechou a s balkónem v průčelí.
Později zámek rychle střídá majitele a po továrníkovi Emilu Gerstelovi, který zámek koupil roku 1909 (a který na počátku II. světové války musel odejít do emigrace), zámek zabírá nejprve K.H. Frank a po něm domov důchodců. I seniorům už ale odzvonilo, protože v době nedávné až téměř současné zde mělo – asi za 160 mega - vzniknout muzeum odboje. Velký obránce lidu David Rath si totiž potřeboval poblíž obce postavit letiště a kvůli ústavu sociální péče by to (hlukově) neprošlo asi ani tomuto – ještě nedávno milovanému - sociálnímu demokratovi. Teď je objekt zámku prázdný, David žije za státní (tak jako dříve, teď ale na správnějším místě) a nikdo netuší, co bude se zámkem dál …
Nedaleko horního zámku se nachází zdejší – již zmíněná - perla, tedy barokní Kaple sv. Anny. Původní stavba vyhořela roku 1691 a ta současná byla postavena v letech 1705-1707 podle plánů velkého barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Jejím stavitelem byl určen Filip Spannbrucker, člen známé rakouské stavitelské rodiny. A zřejmě mu nebylo co závidět, protože šedesátiletá Františka Helena Pieroni de Galliano mu do toho asi dost „kecala“. Byla totiž dcerou známého italského stavitele a matematika Giovanni Pieroniho.
V roce 1738 je ke stavbě - na půdorysu rovnostranného trojúhelníka s okosenými rohy - přistavěna sakristie, což je dodnes jediná změna proti původnímu návrhu její podoby. Tvary oken, Ochozů a balustrád prozrazují Santiniho oblíbenou inspiraci gotikou.
Mezi stavbami geniálního Santiniho je kaple sv. Anny všeobecně považována za jednu z nejkrásnějších. Santini při její stavbě nebyl nijak omezován a tak opět předvedl svou geniální dynamickou barokní gotiku. Půdorys rovnostranného trojúhelníka s okosenými rohy je v patrovém interiéru doplněn složitým systémem propojených kružnic a pětiúhelníků. Zvenku přitom stavba připomíná rovnostranný trojúhelník. V interiéru kaple sv. Anny se nachází Jäckelův zdobný hlavní oltář s obrazem sv. Anny Samotřetí, nesený dvěma anděly, sochy sv. Václava a sv. Víta nebo barokní kazatelna se soškou sv. Jiří na vrcholu. O kapli, kterou obklopuje příjemný parčík, zdobený různými skulpturami a kamennými doplňky, se dozvíte na adrese: https://www.turistika.cz/mista/panenske-brezany-kaple-sv-anny.
Kromě uvedených historických staveb se v obcí nachází také několik drobných památek. Kromě nejbližšího okolí Santiniho kaple sv. Anny, před jejímž průčelí stojí sloupy se sochami světců Floriána, Vavřince a Benedikta nebo Nejsvětější Trojice, je třeba upozornit ještě alespoň na barokní sochu sv. Jana Nepomuckého na zdejší návsi.