Loading...
Turistické cíle • Technická památka
Při procházce historickým centrem Pardubic možná i vás nožky zavedou na jeho okraj - k hladině řeky Chrudimky, v níž se z protilehlého břehu odráží několik velezajímavých budov.
Jedná se o komplex bývalých automatických mlýnů, které byly roku 2014 zapsány do seznamu národních kulturních památek. Nacházejí se v tzv.Bílém Předměstí nedaleho městského jádra poblíž soutoku Chrudimky s Labem a dominantní budovy zde tvoří jakýsi protipól místnímu zámku. Zajímavostí je, že pro náhon k mlýnům nebyla využita voda ani z jedné zmiňované řeky, ale byla k nim vedena asi 10 km dlouhým kanálem zvaným Halba z Loučné.
Nejstarším předchůdcem komplexu býval mlýn, připomínaný v análech už roku 1586, ale o zbudování mnohem krásnějších budov se začátkem minulého století zasloužili bratři Winternitzovi. K uskutečnění své vize si zvolili architekta Josefa Gočára, který jim v letech 1909 až 1910 vtiskl původní podobu. Jen tak mimochodem – byl to jeho první pardubický „počin.“ Architektem byly mlýny pojaty jako moderní varianta na babylonskou Ištařinu bránu, což v praxi znamenalo, že se na jejich zbudování použilo režné zdivo ze světlých a tmavých cihel. Vše bylo vystavěno ve stylu dekorativní moderny (a v duchu rondokubismu) v několika následujících etapách.
Dispozice mlýna je dvoukřídlá. Původně třípatrový objekt mlýna byl navýšen o patro a v průčelí je doplněn o věžovitou část staršího sila s atikou vlaštovčího chvostu. Křídlu s mlýnskými budovami dominuje mnohem vyšší vodárenská věž s dekorativní atikou. Druhou dominantu tvoří později přistavěné moučné silo, které je s budovou mlýna ve značné výšce propojeno prampouchem. V roce 1960 byl k levému nábřežnímu křídlu přistavěn čtyřpatrový objekt a další stavení přibyla i uvnitř areálu. Provoz automatických mlýnů byl definitivně ukončen roku 2013.
O tři roky později celý komplex za 25 miliónů Kč koupil pražský architekt Lukáš Smetana.
V současnosti má areál mlýnů tři vlastníky: Východočeský kraj, město Pardubice a nadaci manželů Smetanových. V nejbližší době se plánuje s generální rekonstrukcí, která bude odhadem stát asi půl miliardy korun.
Po jejím ukončení bude do prostorů mlýnice umístěna budoucí Východočeská galerie, v rekonstruovaném mlýnském silu městská galerie a dále zde vznikne polytechnické centrum, v němž se budou vzdělávat žáci základních a středních škol. Centrální polytechnické budoby doplní objekty mlýnů v severní části areálu. Všechny nevhodné budovy a objekty přistavené po polovině minulého století budou odstraněny, s bouráním některých se už začalo. Namísto nich vznikne náměstí a park. Z obilného sila se po rekonstrukci stane vyhlídková věž, v jejímž interiéru bude umístěn také velký multifunkční sál a dále zde návštěvníky uvítají nové výstavní prostory.