Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Drobné památky
Obec Veselí, místní část obce Pavlov se 75 (2005) obyvateli se nachází v kopcích Bouzovské vrchoviny v severní části Drahanské vrchoviny 9 km jihozápadně od Mohelnice. Z okolí jsou nádherné vyhlídky do okolní krajiny a zvláště na pohádkový Hrad Bouzov. Ve zdejších lesích žijí potomci slavné Lišky Bystroušky o které vyprávěl v r. 1890 zdejší revírník Gustav Kořínek mysliveckému adjunktu, pozdějšímu malíři Stanislavu Lolkovi. Ve zdejších lesí se také vyskytuje neobvyklý druh jelena nazývaný sika, jehož původem je Japonsko.
Veselí se připomíná v r. 1323, kdy král Jan Lucemburský postoupil záměnou městečko Jevíčko a vsi Chornici, Veselí a další zboží Jindřichovi z Lipého. Jevíčko bylo často zastavováno a v r. 1412 zastavil král Václav IV. Jevíčko Heraltu z Kunštátu. V letech 1421-1454 drželi zástavou jevíčkovské panství páni z Boskovic. Od krále Ladislava získal panství Jevíčko s Veselím Proček z Kunštátu, který držel i Lišnici. V r. 1490 potom Jan Heralt z Kunštátu internoval tvrz a městečko Lišnici, Pavlov, Veselí a další zboží Bočkovi z Kunštátu, který je přidal ke svému bouzovskému panství. Václav Haugvic z Biskupic v r. 1547 internoval od bouzovského panství Lišnici, Studenou Loučku, Veselí a další zboží Vratislavu Lhotskému z Ptení. Bratři Jetřich, Václav, Vilém a Vítek z Ptení internovali v r. 1552 Veselí, Loučku, díl městečka Lišnice a další zboží Prokopovi Podstátskému z Prusínovic. V r. 1574 přikoupil k horní části bouzovského panství Jindřich Podstátský z Prusínovic od Viléma Bítovského z Slavíkovic dvůr Lechovice, Pavlov, Veselí a další zboží. Z r. 1575 je zpráva o prodeji vsi Vranové Lhoty, Veselí a dalšího zboží Hynkem Petrem Nakserou z Hostějic Petrovi Bílskému z Kaříšova. Václav Bílský z Kaříšova prodal vranovský statek v r. 1583 Sáře Salince z Hyršperku. V r. 1589 sestry Eufrozína, Auredie a Apolonie Rubigalovny z Karlsdorfu prodaly „pustý zámek“ Vraní Lhotu, Vranovou s tvrzí a pivovarem, hamr s mlýnem, doly na železnou rudu a další zboží i s vesnicí Veselí Brikcímu Drahanovskému z Pěnčína. Na začátku 18. stol. získali vranovský statek páni z Lichtenštejna. V r. 1815 prodal Alois hr. Mitrovský spojené statky Žádlovice,Vranovou, Veselí a další zboží Maxu Frydrychovi a Otilii sv.p. v. Vorst-Gudenau. Po jejich smrti v r. 1857 zdědil tyto statky Arnošt sv.p. Mirbych, který přijal v r. 1869 jméno sv.p. Vorst-Gudenau-Mirbach.
Veselí v r. 1834 mělo 21 domů s 215 obyvateli a v r. 1900 25 domů s 215 obyvateli. Obec měla obecnou školu a vodní mlýn, faru a poštu ve Vranové Lhotě. K Veselí patří osada Vacetín poprvé připomínaná v r. 1351, se kterou mají ve 49 domech 98 obyvatel. Na návsi ukrytá pod stromy je kaple Jana Husa se zvonicí a kamenný kříž. Kamenný kříž je také u silnice na Vacetín a na místním hřbitově u cesty od Vranové Lhoty.