Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Hlavní město
Prohlídku hlavního města Číny - Pekingu jsme začali na náměstí Tiananmen - náměstí Nebeského klidu. Jedná se o největší veřejné náměstí na světě u Brány nebeského klidu, odtud jeho název. Je to geografické i duchovní centrum města a symbolicky představuje samotné srdce Číny. Je to obrovská vydlážděná plocha v centru Pekingu o rozloze 40 ha. Právě zde 1.října 1949 Mao vztyčil rudou vlajku a vyhlásil vznik Čínské lidové republiky. V minulých dobách se nepovolovala místa, kde by se mohl shromažďovat lid, náměstí v dnešní podobě vzniklo v nové době po odstranění císařskýh úřadů a stržení zdí. Do dnešní velikosti bylo náměstí rozšířeno až kolem roku 1960 a Strana nařídila výstavbu 10 vládních budov v sovětském stylu. Náměstí leží na severojižní ose od Přední brány k Mauzoleu předsedy Maa, prochází Branou nebeského klidu a vede přes Zakázané město. Na náměstí se může jen chodit (nesmí se jezdit např. na kole), kolem jsou zábrany a přilehlé silnice jsou jednosměrné.
Náměstí vévodí Mauzoleum předsedy Maa, který zemřel v r. 1976 a nedlouho po jeho smrti bylo mauzoleum vybudováno. Ať historie posuzuje jeho činy jakkoli, jeho vliv a odkaz až do dnešní doby je nesmírný. Sám velký kormidelník však chtěl být zpopelněn. My jsme se do mauzolea podívat nešli. Maovu památku chodí uctívat tisíce návštěvníků se všech koutů země, ale my jsme tam žádnou velkou frontu neviděli, spíše tam procházela stráž. Do mauzolea je vstup volný, za úschovu tašek se platí. Na místě mauzolea za dynastie Ming stávala Velká brána Ming, nejvýznamnější brána Pekingu zbouraná v r. 1954. Budovu mauzolea nám trochu zakrývá velké plátno, kde se promítají snímky z Číny.
Kolem náměstí a na náměstí Nebeského klidu se nachází celá řada budov a staveb. Hned naproti místa, kterým jsme na náměstí vcházeli stojí budova železniční stanice. Zastavili jsme se u Přední brány a na mauzoleum jsme se dívali jen zdáli. Před mauzoleem stojí dvě sousoší - sousoší dělníků ukazujících ke světlým zítřkům má výhled na sousoší revolucionářů. Na západní straně od náměstí, oddělena silnicí se nachází budova Velká síň lidu - hlavní budova Komunistické strany Číny a na západě Národní muzeum čínské historie. Na náměstí se psaly i nechvalně známé novodobé dějiny země, ať už to byly masové manifestace během Kulturní revoluce nebo obrněnými transportéry potlačené studentské protesty v r. 1989. Pod paraplíčky jsou zde stanoviště policie a úklid náměstí se provádí z vozíčku. O některých objektech (Přední brána, Nebeská brána a Památník lidových hrdinů) budu psát samostatně.