Penrith
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Je malé historické město z červeného pískovce - leží v severní Anglii v těsné blízkosti národního parku Lake Districkt. Když se zvětšoval hřbitov, narazilo se dokonce i na zbytky původních římských silnic.
Zaparkovali jsme v centru na Middlegate, těsně před náměstím The Market Square. Jedna hodina parkování je zdarma, tak uvidíme, co zvládneme. Déle se ani zdržet nechceme.
Ani jsme netušili, jak šikovně jsme zaparkovali. The Market Square je hlavní náměstíčko v centru, je tam Clock Tower - hodinová věž z r. 1861.
Z náměstí je vidět i St Andrew's Church – farní Kostel sv. Ondřeje. Je to původně vysoká středověká věž z 13. století, kterou si postavili na obranu před skotskými nájezdy. Její zdi jsou dva metry silné. K věži v letech 1720 – 1722 přistavili kostel v řeckém stylu. Stále se v něm konají bohoslužby, v jeho prostorách je však zřízena i kavárna. Na hřbitově jsou starobylé kříže a náhrobky z 1. tisíciletí našeho letopočtu.
Kostel jsme obešli a pomalu se vraceli zpátky po Burrowgate a ještě dál po Middlegate až na Stricklandgate. Byli jsme tam k večeru, byl poměrně klid a byla to pěkná procházka mezi typickými anglickými domky. Došli jsme až ke staré Radnici a ještě kousek dál. Proti Brunswick Square jsme zahlédli další kostel Christ Church. V současné době stojí spíš uprostřed parku než hřbitova. Vše bylo dlouho uzavřeno, nyní jsou zahrady obnoveny a zpřístupněny veřejnosti. I kostel je těsně po rekonstrukci. Původně byl postaven v r. 1850 jako kaple klidu.
A už se opět po Middlegate vracíme zpátky k autu. Ota objevil nedaleko veřejné záchodky a já se zatím zašla podívat do obchodu s obuví, u které jsme parkovali. A za 10 liber jsem si ve výprodeji koupila pohodlné lehounké mokasínky. Takže si dokonce i něco dovezu. Musím říct, že po krámech jsme nechodili a ani jsem neměla v úmyslu nic kupovat. Ale tady jsem neodolala.
Při výjezdu z města jsme se ještě zastavili u zbytků starého hradu. Je to kousek od nádraží a nechá se parkovat u McDonald's. Objekt je volně přístupný, je vybaven informačními tabulemi, kde se dočtete o historii hradu i o tom, jak hrad vypadal. Jeho stavba byla zahájena na konci 14. století. Měl být obranou proti skotským nájezdům. Později se dokonce stal sídlem krále Richarda III. V r. 1920 prostor upravili jako veřejný park. Hrad patří mezi památky anglického dědictví.
Městečko jsme navštívili při naší velké cestě po Anglii a Skostku. Trošku jsme se chtěli projít a vidět i něco zajímavého. Dle mapy se zdálo, že to je přesně to, co hledáme. A určitě nás to nezklamalo. Ale trochu překvapilo, jak mají u starých krásně opravených domů nová plastová okna.