Loading...
Válečných pomníků a pomníků padlých je bezpočet asi ve všech zemích světa. Mimochodem to dokládá i fakt, že člověk, který si říká hrdě rozumný (homo sapiens) zas tak rozumný není.
Že i po více než 5000 letech doložené historie (zhruba známá doba písemných záznamů) stále válčí a zabíjí své bližní se nijak zvlášť nezměnil a všechny spory a rozepře musí řešit silou, v masovém měřítku pak i zabíjením, kterým se říká válka (eufemicky speciální vojenská operace).
Uplynulé 20. století přineslo do světa fenomén dosud nepoznaný, světové války. Tedy období kdy se bojovalo takřka na všech kontinentech (snad mimo Antarktidy). Pokud se v některých světadílech nebojovalo, účastnili se příslušníci tamních národů válečných událostí alespoň jako ostří hoši z kolonií…
Ale zpět do našich končin. Pomníky padlých a válečných událostí objevíme i v zapadlých vískách s nějakou stovkou obyvatel. Své hrdiny tak má i severomoravský Pískov, současná součást vedlejších Troubelic. Ves nikdy nepatřila k přelidněným (aktuálně necelých 200). I tak se do bojů zdejší obyvatelé museli zapojit. V letech 1914–18 museli většinou všichni z mobilizačních ročníků, za II. světové války byla sice pravidelná armáda zrušena, ale i tak má Pískov své padlé. Vzpomínkou na všechny válečné oběti je v celku prostý pomník ve tvaru obelisku. Zhotoven je z šedého kamene, patrně žuly. Na čelní straně je leštěná kamenná deska s letopočty 1914–1918 a nápisem: "Těm, kteří se do osvobozené vlasti nevrátili.". Období let 1938–1945 je věnována větší část desky se jmény a podobiznami čtyř padlých v tomto období. "1938 - 1945", "Našim hrdinům, jejichž mladé životy zničila 31.3.1945 surová ruka nepřítele.", Dole pak nápis "Pravda vítězí."
Datum konce března u všech mrtvých je zajímavé a prozrazuje odkaz na událost, která se neudála přímo na místě, ale poněkud dále. Toho data bylo několik zatčených popraveno u Šumperka v katastru Dolní Temenice, jinak jak se říká na Bratrušovské střelnici. Právě všichni pískovští patřili mezi zadržené odbojáře, které šumperské Gestapo zlikvidovalo. Odbojáři se soustředili kolem místního sedláka Spurného.V březnu 1945 byla velká část mužských příslušníků rodiny Spurných a Vítků zadržena. Vyšetřování probíhalo v bývalé šumperské Robotárně (sídlo Gestapa), většinou nevybíravými prostředky. Posledního března roku 1945 pak byli v tajnosti převezeni k vojenské střelnici, kde byli bez soudu zastřeleni a pohřbeni v hromadném hrobu. Hrob byl zamaskován, protože již tehdy gestapáci soudili, že jejich osud po válce nebude k jejich činnosti příznivý.
K osvětlení událostí došlo v lednu 1946. Při vyšetřování bylo odhaleno místo hrobu. Ostatky popravených byl vyzvednuty a později pietně pochovány povětšinou v místech jejich trvalých bydlišť.