Plzeň Černice Pivovarský dvůr
Pivovarský dvůr najdete v Plzni v její části v Černicích a to v památkově chráněné lokalitě, která se jmenuje Selská náves. Dojedou sem bez problémů motoristé, ale i cykloturisté a pokud nemáte k dispozici žádný prostředek s koly, tak sem dojedete z centra městskou Dopravou konkrétně s takovou, kterou nemají ani v Praze, neboť pojedete trolejbusem linky 13. Na Selskou náves z předspolední stanice před konečnou pak už to je jen pár kroků pěšky.
Vypravili jsme se sem však kvůli pivu a tak hledejme hotel Pivovarský dvůr. Je v něm Restaurace, ale o tu ani nejde, neboť pozor - je tu i pivnice s pivovarem Purkmistr.
První zpráva o zdejší stavbě se datuje k roku 1603 a tak není divu, že od té doby do současnosti Pivovarský dvůr měl hodně majitelů až byl v roce 2000 zakoupen současným vlastníkem společností Lukrécius. Rekontrukce Pivovarského dvora byla v tomto tisíciletí nově projektována tak, aby se využily některé původní budovy, ale současně se zde i stavěly budovy nové, zakomponované do původního areálu ovšem při zachování či napodobení prvků typických pro původní architekturu. Do pivnice do takzvané Varny, kam jsme si to namířili, se vejde odhadem asi 70 lidí a našli jsme ji v přízemí v pravém křídle Pivovarského dvora. První, co vás zaujme, když se posadíte, bude mosazná varna. Čteme si tu, že slavnostní otevření včetně vysvěcení varny bylo provedeno ve středu 6. června 2007.
Co se tady pije ?
Neupravené ležáky, pšeničná, speciální a ochucená piva, jejichž názvy Purkmistr, Písař a Radní jsou stejné jako byly u původních domažlických piv , což není nic proti ničemu, protože pivovar v Domažlicích byl uzavřem v roce 1996 a společnost provozující minipivovar v Černicích jej nyní vlastní rovněž.
„My se k tradici domažlických piv hlásíme a také chceme pivovar v Domažlicích znovu obnovit. Věřím, že tam někdy jejich značky vrátíme. Vždyť tento měšťanský pivovar byl první nebo druhý nejstarší v Evropě, “ tvrdil v dubnu 2010 novinářům marketingový ředitel Petr Míč z Pivovarského dvora.
K zajímavostem tohoto cíle našeho cestování patří Okno nářků, které je umístěno přímo na dvoře na zdi z jedné z budov. Nejde o nic jiného než o mříž, u které je nápis, že se tady můžete vyzpovídat a hlavně si zanadávat na to, co vás trápí. Není zde žádné odposlouchávající zařízení, ale věřte autorovi toho příspěvku, že se tady asi nejde daleko pro slovo, takže zde asi pevná mříž neslyší, že ministr financí je jen ošklivé kačátko. Po jednom nebo po dvou pivech se budete před oknem nářků cítit uvolněně, ale pozor podle pokynů byste k oknu nářků neměli chodit častěji než jednou za měsíc a nesetrvávali zde déle než tři minuty. No řekněte, není to dobrý nápad ?
Pivovarský dvůr jsem našel i na mapě, která v roce 2010 sbírá od odborných porot jednu cenu za druhou. Jde o mapu Pivovary České republiky 1:500 000 a vydala ji Kartografie Praha. Ovšem na Selskou náves v Černicích se však dostanete lépe, když se budete dívat i do jiných kartografických děl například do nějakého Plánu Plzně, kterých bylo vydáno v poslední době několik nebo do turistických map v měřítku 1:50 000. Autor turistického cíle radí - dívejte se do mapy, třebaže by vám výrobci navigací stokrát tvrdili, že je máte zahodit. Jsou to hlupáci, nevyznají se v nich.