Po hornické NS Zlatý Chlum
Turistické cíle • Chodník, naučná stezka
Turistická žlutá trasa z Jeseníku na Čertovy kameny vede většinou po silničce, ale v největším stoupání ji nekopíruje, namísto toho si dvakrát zkracuje cestu lesem. V tom druhém, dosti „výživném“ krpálu (1 km pod chatou) narazíme na značení okružní Naučné stezky Zlatý Chlum, které nám nabídne asi 350 m dlouhou procházku po lokalitě, v níž ve čtyřech různých historických obdobích probíhala intenzivní těžba zlata.
Dolování probíhalo na ploše 700 x 150 metrů a návštěvník si tady může prohlédnout terénní pozůstatky po rozličných způsobech jeho dobývání a zároveň se poučit o zajímavé historii z informačních panelů. Zlato se těžilo ve třech známých etapách od 16.století, ale v menším měřítku se tu kutalo již dvě stovky let předtím a předpokládá se, že se ho ze zemských hlubin v tomto hornickém „pravěku“ získalo asi 800 kilogramů.
Základní horninu ložiska tvoří svory s vložkami biotitu, muskavitu, sillimanitu a granátů. Kromě toho též četné vložky či čočky kvarcitů, erlanů a amfibolitů. Druhou nejdůležitější horninou jsou ruly. Seskupení místních svorů, rul a kvarcitů je řazeno k vrbenské skupině devonských hornin desenské jednotky. Hlavní ložiska zlata obsahovaly křemenné žíly o velké mocnosti, nejvíce žíly v kvarcitech, v rulách ho bylo nejméně.
Naučná stezka nás nejprve zavede k nejstarším stopám po těžbě, kde v terénu vidíme různé jámy, pinky a drobné odvaly. Druhou etapu těžby tvořily úklonné jámy, které dosahovaly až do hloubky 65 metrů. Takovýto způsob těžby se provozoval od třináctého do šestnáctého století. Třetí etapu zastupují velké svislé jámy a typické štoly. Tím hlavním co zde uvidíme, jsou jejich propadlá ústí a velké zavalené jámy s odvaly.
V 19.století ložisko vlastnili soukromí majitelé, kteří o něj ztráceli zájem a předávali si jej jako štafetový kolík, ale roku 1886 tady bylo znovu nalezeno zlato. Těžba byla obnovena a dokonce tu byla u potoka postavena i úpravna rud. Z 52 tun vytěžené horniny se ale získaly jen necelé dva kilogramy zlata.
V roce 1957 bylo na Zlatém Chlumu vyzmáháno 45 metrů starých chodeb a odebrány vzorky horniny. Roku 1965 se při jejich opětovném odebírání přišlo na to, že mají vyšší obsah zlata a v následujících letech proběhly další průzkumné akce. Na ložisku pod Čertovými kameny konkrétně od roku 1976 a průzkum byl ukončen o 14 let později. Při tom se zjistilo, že se tady stále nachází více jak 3.5 tuny čistého zlata, ale kvůli nízké kovosti ložiska by v současnosti nebyla jeho těžba rentabilní...