Loading...
Nachází se na Tyršově ulici ve směru na Cvrčovice. Objekt sokolovny byl slavnostně otevřen v roce 1927. Její otevření bylo manifestací české a slovenské myšlenky ve městě. Na podzim roku 1938, kdy se Pohořelice staly součástí Třetí říše, činnost sokola zanikla a sokolovna byla násilně zabrána. Jeho činnost byla obnovena v roce 1945. Sokolovna pak sloužila České obci sokolské pouze do roku 1948.
Zdroj: https://breclavsky.denik.cz/zpravy_region/sokolovna_pohorelice20071115.htmlV současné době je objekt sokolovny v majetku města, které jej koupilo v roce 2007. Rekonstrukce pak proběhla v roce 2014. Ačkoliv se nejedná o památkový objekt, významným prvkem byla snaha zachovat zajímavý romantický styl objektu, který byl typický pro běžnou stavitelskou konfekci v tomto období. Zdobné prvky byly obnoveny dle dobových fotografií a dle dochovaných fragmentů stávajícího objektu. Návrh původní barvy hnědo béžové byl objeven pod nánosy několikanásobně přetřené fasády. Oprava se týkala zateplení a obnovy fasády, oken, opravy střech, architektonických zdobných elementů a okolí objektu.
V zadním traktu sokolovny se nachází stylová restaurace Restaurant Park. Na nádvoří je pak i menší parkoviště.
V roce 1976 filmaři využili objekt sokolovny pro záběry filmu Náš dědek Josef. Konkrétně se jedná o pasáže venkovské taneční zábavy. Film režíroval Antonín Kachlík a hlavní roli zde ztvárnil Bohuš Záhorský.
Turistická mapa: KČT 1:50 000 č.83 Okolí Brna-Ivančicko/C6, GOL 1:25 000 Okolí Brna-jih