Loading...

Pohoří Rhön a Jan Nepomucký v Bischofsheim in der Rhön

Turistické cíle Socha

Sv. Jan Nepomucký byl generální vikář pražského arcibiskupa, mučedník katolické církve a také jeden z českých zemských patronů. Datum jeho narození není přesně známo, ale úmrtí ano. Stalo se tak 20. března 1393.

Pocházel ze vsi Pomuk, dnešního Nepomuku, městečka v západních Čechách, které v té době spadalo pod cisterciácký klášter. Místo narození i následné pokřtění v místním kostele je jasné, shodují se na tom všichni. Jisté pochyby však panují ohledně data narození. A nejde jenom o dni, ale ani o roku jeho narození není žádný přesný záznam. Uvádí se první polovina 14. století, nejčastěji mezi lety 1340 až 1350.

Foto: Bubinga

Určení věku převážné většiny lidí z dané doby je složité. Datum úmrtí u těch, co byli slavní nebo k nim váže nějaká událost, je často známo. Den narození ale málokdy, proto se objevují pokusy to vypočítat. První časový údaj, který se vztahuje k osobě Jana (Johánka) z Pomuku, je rok 1369. V této době, po studiích na pražské univerzitě, se stal veřejným notářem a odborníci odhadují, že mu mohlo být přibližně 25 let. Následně dělal písaře, oltářníka a faráře. V roce 1383 odchází do italské Padovy, kde studuje čtyři roky na slavné universitě kanovnické právo. Dosažený titul „doktor dekretů“ mu po návratu do Čech otevřelo cestu do pražské arcidiecéze. Od 1. října 1389 se stal kanovníkem kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.

Foto: Bubinga

Asi nejdůležitější etapa jeho života začala v roce 1389, kdy byl jmenován generálním vikářem pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna. Tento úřad díky svým pravomocím hrál podstatnou roli ve správě arcibiskupství a v neklidné době konce 14. století také ve sporu mezi arcibiskupem a králem. Ten se týkal velkého západního schizmatu, kdy Jan z Jenštejna se postavil za římského papeže Urbana VI., zatímco král podporoval Avignon. Přestože si původně oba muži byli blízcí, tak brzy mezi nimi konflikt přerostl na život a na smrt. Roku 1393 došlo ještě ke zhoršení vzájemného vztahu. Příčinou sporu bylo jmenování biskupů a dalších představitelů vysokých církevních úřadů, konkrétně králův plán na zřízení nového biskupství v západních Čechách, jež mělo oslabit arcibiskupovu moc. Král se rozhodl dát arcibiskupovi významnou lekci, ale Jan z Jenštejna se o tom dozvěděl a nechal prostřednictvím svého generálního vikáře, Jana z Pomuku, potvrdit nového opata v Kladrubském klášteře, místě, kde plánoval král zřídit zmíněné biskupství.

Foto: Bubinga

Osudný den nastal 20. března 1393, kdy se vikář Jan z Pomuku stal jako zastánce práva a spravedlnosti obětí mocenského střetu mezi cholerickým králem Václavem IV. a arcibiskupem Janem z Jenštejna. V důsledku králova hněvu a vzteku byli po krátké hádce zajati čtyři muži z arcibiskupova doprovodu, mezi nimiž byl i Jan z Pomuku. Dalšími byli míšeňský probošt Knobloch, oficiál Puchník a arcibiskupův hofmistr Něpra z Roupova. Nejprve byli vyslýcháni a poté brutálně mučeni. Jan během tohoto mučení zemřel, zbývající tři přežili a byli propuštěni. Okolo deváté hodiny večerní bylo Janovo tělo svrženo z Karlova mostu do Vltavy. Původně se předpokládalo, že zemřel utonutím, ale následná objevená poranění hlavy vedou k domněnce, že zemřel ještě před vhozením do řeky. O necelý měsíc později (17. dubna) bylo Janovo tělo nalezeno rybáři (podle legendy) na pravém břehu Vltavy. Mělo se tak stát v místech dnešního Dvořákova nábřeží. Tělo rybáři předali řádu Křižovníků s červeným srdcem (Cyriaci), kteří jej pochovali v kostele sv. Kříže u svého kláštera (dnes již zrušeného). Slavnostnějšího pohřbu se Jan z Pomuku dočkal až v roce 1416, ale zato na významném místě, v katedrále sv. Víta.

Foto: Bubinga

Osudy Jana z Pomuku však jeho smrtí neskončily. Politickou vraždu střídá zázrak. Začíná se šířit legenda o jeho životě, a především mučednické smrti. Objevuje se také domněnka, že Jan byl vyslýchán a zabit kvůli neporušení zpovědnímu tajemství. Odmítl totiž vyzradit králi Václavu IV., čeho se týkala zpověď královny Žofie. Údajně nevěry. Královna byla o patnáct let mladší a krásná, tudíž je možné, že král trpěl žárlivostí. Proč tedy neuznávat slušného člověka, kterého zabila mocenská svévole. Ale tato historicky nedoložená verze je nepravděpodobná. Jan Nepomucký by asi těžko mohl být zpovědníkem královny, když patřil do blízkého okolí arcibiskupa, a tudíž se netěšil králově oblibě. Pravda Janova konce bude tedy asi trochu jiná. Král Václav IV. chtěl na místě kláštera v Kladrubech vytvořit nové biskupství v čele se svým člověkem, čímž by zmenšil moc arcibiskupa. Avšak Jan z Pomuka potvrdil 10. března 1393 proti vůli krále nového opata Olena, navrženého zástupci kladrubského kláštera.

Významnější snahy o kanonizaci Jana z Pomuku začínají od druhé poloviny 17. století. Za blahoslaveného prohlásil Jana 31. května 1721 papež Inocenc XIII. a 19. března 1729 byl papežem Benediktem XIII. svatořečen.

Foto: Bubinga

Kaplička nebo kostel se nedá na mostě postavit, a tak se zde začaly stavět sochy. Jedním z nejznámějších příkladů úcty k Janu Nepomuckému v našich zemích je socha na Karlově mostě. Po této patrně první soše Jana Nepomuckého, postavené v Čechách, následovaly další. Místo bylo vždy podobné, u řeky, říčky, potoka a u mostu nebo lávky přes ně. Most jako místo smrti Jana z Pomuku se začínal stávat poutním místem a pojmem pro poutníky. A někdy stavitelé soch Jana Nepomuckého ani řeku nepotřebovali. V určité době se totiž uctívání jeho osoby velmi rozšířilo, a kromě soch se také stavěli kapličky či jiné sakrální objekty. Jan Nepomucký se tak za vznešenou myšlenku a obětování stal patronem mostů a jedním z hlavních patronů českých zemí.

Tentokrát jsem Jana z Pomuku objevil v zahraničí, v německém městě Bischofsheim in der Rhön. Jeho socha stojí na mostě přes potok Brand. Také v tomto případě jsou rozeznatelné jednotlivé části kanovnického roucha – kapuce, almuce, rocheta, klerika a biret, který má kněz na hlavě. V náručí má krucifix, nejvýraznější symbol křesťanství.

To, podle čeho lze sochu Jana Nepomuckého rozpoznat na první pohled, v tomto případě chybí. Pět hvězd okolo jeho hlavy má připomínat legendu, podle níž našli rybáři ve Vltavě jeho mrtvé tělo. Hvězdy symbolizují i pět ran Kristových či pět písmen slova TACUI (mlčel jsem), které společně s prstem před ústy připomíná zachování zpovědního tajemství. Vedle Panny Marie je sv. Jan Nepomucký jediným světcem, u kterého je svatost označena hvězdami.

Socha Jana Nepomuckého je postavena na tvarovaném podstavci. Na jeho hlavní hranolové části je na čelní straně ve zdobeném poli nápis odkazující na světce. Na vrchní rozšířené hlavě jsou další jména, u kterých si nejsem jistý, na koho odkazují (Catharina de Bibra, Nata de Eartgal a Satrapissa Gvias).

 

*

pohoří Rhön jsme toho viděli mnoho zajímavého:

Pohoří Rhön: https://www.turistika.cz/mista/pohori-rhon-v-nemecku/detail

Obec Aschach: https://www.turistika.cz/mista/pohori-rhon-a-obec-aschach/detail

Poutní místo Volkersberg: https://www.turistika.cz/mista/pohori-rhon-a-kopec-volkersberg/detail

Bad Brückenau: https://www.turistika.cz/mista/pohori-rhon-a-bad-bruckenau/detail

Bad Brückenau farní kostel svatého Bartoloměje: https://www.turistika.cz/mista/pohori-rhon-a-bad-bruckenau-kostel-svateho-bartolomeje/detail

Hraniční kameny u rozhledny Mottener Haube: https://www.turistika.cz/mista/pohori-rhon-a-hranicni-kameny/detail

Rozhledna Mottener Haube: https://www.turistika.cz/mista/pohori-rhon-a-rozhledna-mottener-haube/detail

Poutní místo Kreuzberg: https://www.turistika.cz/mista/pohori-rhon-a-klaster-kreuzberg/detail

Jezírko Rothsee: https://www.turistika.cz/mista/pohori-rhon-a-jezirko-rothsee/detail

Náhorní plošina Hohe Rhön: https://www.turistika.cz/mista/pohori-rhon-a-nahorni-plosina-hohe-rhon/detail

Bischofsheim in der Rhön: https://www.turistika.cz/mista/pohori-rhon-a-bischofsheim-an-der-rhon/detail

Bischofsheim in der Rhön a kostel sv. Jiří: https://www.turistika.cz/mista/pohori-rhon-a-kostel-sv-jiri-v-bischofsheim-an-der-rhon/detail

Bischofsheim in der Rhön a kostel Sankt-Prokopius-Kirche: https://www.turistika.cz/mista/pohori-rhon-a-kostel-sankt-prokopius-kirche-v-bischofsheim-an-der-rhon/detail

Bischofsheim in der Rhön a evangelicko-luteránský kostel: https://www.turistika.cz/mista/pohori-rhon-a-kostel-evangelisch-lutherische-pfarrkirche-christuskirche-v-bischofsheim-an-der-rhon/detail

*

A zde je popsáno naše víkendové putování formou cestopisu: https://www.turistika.cz/cestopisy/zaznamnik-prozitku-z-pohori-rhon-v-nemecku/detail

Povídání o zajímavých toulkách a fotografie z cest mám také na stránkách iDNES:

http://pavelliprt.blog.idnes.cz/ 

 

Poslední aktualizace: 20.11.2024
Pohoří Rhön a Jan Nepomucký v Bischofsheim in der Rhön na mapě
Autor: Bubinga
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Pohoří Rhön a Jan Nepomucký v Bischofsheim in der Rhön

Pohoří Rhön a kostel Sankt-Prokopius-Kirche v Bischofsheim in der Rhön
Pohoří Rhön a kostel Sankt-Prokopius-Kirche v Bischofsheim in der Rhön
Kostel
Kostel Sankt-Prokopius-Kirche se nachází v městečku Bischofsheim in der…
0.1km
více »
Pohoří Rhön a kostel Evangelisch-lutherische Pfarrkirche, Christuskirche v Bischofsheim in der Rhön
Pohoří Rhön a kostel Evangelisch-lutherische Pfarrkirche, Christuskirche v Bischofsheim in der Rhön
Kostel
Tento kostel se nachází na ulici Ludwigstrasse 31 ve městě Bischofsheim in…
0.1km
více »
Pohoří Rhön a Bischofsheim in der Rhön
Pohoří Rhön a Bischofsheim in der Rhön
Městečko
Město Bischofsheim in der Rhön se nachází v Bavorsku, v pohoří Rhön…
0.2km
více »
Pohoří Rhön a kostel sv. Jiří v Bischofsheim in der Rhön
Pohoří Rhön a kostel sv. Jiří v Bischofsheim in der Rhön
Kostel
Římskokatolický farní kostel sv. Jiří je městský kostel ve…
0.3km
více »
Pohoří Rhön a bývalá těžební činnost
Pohoří Rhön a bývalá těžební činnost
Důl, štola, šachta
Po cestě k jezeru Rothsee nedaleko od Kreuzbergu a města Bischofsheim si…
1.8km
více »
Záznamník prožitků z pohoří Rhön v Německu
Záznamník prožitků z pohoří Rhön v Německu
Cestopisy
(foto 001) Název pohoří Rhön mohl vzniknou z keltského výrazu…
2.8km
více »
Pohoří Rhön a jezírko Rothsee
Pohoří Rhön a jezírko Rothsee
Výletní místo
Nedaleko od města Bischofsheim objevujeme jezírko Rothsee. Na…
2.9km
více »
Pohoří Rhön a klášter Kreuzberg
Pohoří Rhön a klášter Kreuzberg
Poutní místo
Klášter Kreuzberg je františkánský klášter u města Bischofs…
4.1km
více »
Turistická známka č. 116 - Kreuzberg * 928 m * Rhön
Turistická známka č. 116 - Kreuzberg * 928 m * Rhön
Turistická známka
4.4km
více »
Pohoří Rhön a náhorní plošina Hohe Rhön
Pohoří Rhön a náhorní plošina Hohe Rhön
CHKO
Náhorní plošina Hohe Rhön se nachází na hranicích přírodních parků…
6.8km
více »
zavřít reklamu