Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Historie této zajímavé sakrální památky, nacházející se v centru italského podalpského městečka Pontebba, se začíná psát pravděpodobně již ve II. polovině 14. století. Písemné záznamy o historii kostela jsou totiž velmi vzácné a některé datace možná i lehce nepodložené. V každém případě by však mělo platit, že stavba kostela sv. Jana Křtitele byla dokončena v roce 1368, aby byl již roku 1514 označen jako poškozený a celkově se nacházející ve špatném technickém stavu. Bylo pro to třeba zjednat nápravu.
A tak byl ještě v průběhu 16. století pontebbský kostel sv. Jana Křtitele rekonstruován a jeho interiér následně obohacen o malby a několik dřevěných skulptur. V I. polovině 18. století se pak kostel stává farním. V té době se již jedná o stavbu barokizovanou, v jejímž interiéru se nacházejí nové mramorové oltáře. Na hlavním oltáři je umístěna dřevěná socha sv. Jana Křtitele s Ježíšem; na pravém oltáři pak socha Nejsvětějšího srdce Ježíšova a Madony. V boční kapli je umístěn oltář Nejsvětější svátosti a v průčelní nice můžeme i dnes vidět sochu patrona kostela, sv. Jana Křtitele.
Příznivce středověké architektury jistě potěší pohled do chóru, kde zůstaly zachovány některé gotické prvky ze „starého“ kostela. Průčelí doplňuje otevřená vstupní předsíň a celé stavbě dominuje vysoká masivní zvonice s cibulovitou bání korutanského typu. Pontebbský svatostánek byl – stejně jako mnoho dalších staveb v této oblasti – poškozen při zemětřesení roku 1976 a následně musel být obnoven.
Kostel sv. Jana Křtitele najdeme v ulici Kostelní (zde tedy hledejme Via della Chiesa) a pravidelné bohoslužby zde probíhají v období od 30. března do 25. října, a to každou neděli ve 20:00 hod. Jinak bývá tento kostel většinou pro veřejnost nepřístupný.