Jižně až jihozápadně od lázeňského městečka Jáchymov se nedaleko bývalé osady Popov nachází jedno zajímavé místo. Kopec se nazývá Popovská hora a vyrostl kdysi do nadmořské výšky 901 metrů. Je s podivem, že sem doposud nebyla vyznačena turistická cesta, ale lidé místo celkem dost navštěvují, o čemž svědčí vyšlapané pěšinky či ohniště na vrcholu.
Nejkratší cesta je z rekreační oblasti Mariánská. Zaparkovat zde autem není problém, autobus sem zajíždí občas z Jáchymova, na vlak je to daleko (nejbližší železniční stanice je Merklín). U autobusové zastávky je potřeba se vydat ulicí Kapitána Nálepky a na jejím konci se stočit mírně vpravo na luční cestu. Poté, co se přiblížíme k lesu je potřeba na levé straně najít vyšlapanou stezku, po které je to na vrchol asi 100 metrů. Celkem se jedná o výlet dlouhý přibližně 1,5 km (podle toho, zda se zabloudí nebo ne). Další možnost se nabízí z města Jáchymov po zelené turistické cestě směrem k Popovu- Po necelých dvou kilometrech je potřeba odbočit lesní cestou vzhůru (v místě, kde se zleva připojuje lesní stezka od lázní). Po chvíli se člověk ocitne na okraji lesa na hřebenu, kde je potřeba na křižovatce lesních cest odbočit doleva a po několika stech metrech začít vyhlížet cíl výletu. Závěrečný výstup na vrchol mezi balvany a křovím se může někomu jevit obtížnější, ale dá se to zvládnout. Z Jáchymova jsou to sem necelé 3 km.
Výlet určitě mohu doporučit, jelikož Popovská hora nabízí nádherný výhled na Doupovské hory, jáchymovské Krušnohoří i pánevní podkrušnohorskou oblast. Na Mariánské je možno zakoupit Turistickou známku No. 1436 - Popovská hora - Mariánská.
Nejvýše položeným místem na Popovské hoře je na nezalesněném hřebenu jehlanovitý čedičový útvar zvaný Habartova skála. Na jeho samém vrcholu je umístěn kříž. Od kdy a kdo se o jeho stavbu zasloužil zatím nevím. Hora má ve svém názvu jméno nedaleko položené zaniklé obce Popov.
Z hlediska geologického se jedná o těleso výlevné horniny čedičového typu, na jehož nejvyšším místě lze pozorovat náznak typické vlastnosti čedičů, tj. sloupcovitou odlučnost. Škoda jen, že zde příroda nebyla pilnější a nevznikly tady „varhany“ jako v Kamenickém Šenově.
*
Některá ze zajímavých míst, která jsem v Jáchymově a okolí navštívil: