Loading...
Jestliže se o smírčích křížích a různých křížových či smírčích kamenech většinou hovoří jako o svědcích temných zločinů dávné – myšleno nejčastěji středověké – minulosti, v tomto případě to zase až tak neplatí. Pozlovický lesní smírčí kámen, nacházející se v blízkosti vrcholu Plaňavka (381 m.n.m.), totiž pochází ze samého závěru 19. století. A možná i proto se jedná o kámen s příběhem.
Na tomto místě prý byl dne 31. října 1897 zastřelen hajný luhačovického velkostatku hraběte Otto Serényiho František Černoch z Pozlovic. Hraběcí hajný měl prostě smůlu, protože vlna pytláctví se v této lokalitě vzedmula poté, co pan hrabě změnil své lesy v rezervace plné zvěře. Hajný v té době dělal současně správce lesů i jejich hlídače. Během svých pocházek přistihl mnoho pytláků - většinou takovému zabavil zbraň, přidal nějakou tu ránu holí … a bylo hotovo. Onen poslední říjnový den ale Františkovi Černochovi opravdu nebylo přáno. V lese přistihl šestnáctiletého pytláka, který právě vyvrhoval zastřelenou srnu. Ten ale zbraň neodevzdal a po nepříliš úspěšném pokusu o útěk hajného zastřelil. Jeho tělo bylo nalezeno až o den později a toto datum je také chybně na kameni vytesáno. Po hajném zabitém v Kristových letech zůstala vdova a syn, dopadený mladistvý zločinec prý „vyfasoval“ deset let žaláře. Toliko příběh o kameni.
Ten je vysoký téměř 90 cm, široký necelý půlmetr a jeho tloušťka je přibližně 30 cm. Na kameni je vytesán již téměř nečitelný nápis a občas se o něm můžete dočíst, že označuje místo, kde hajný Černoch přistihl pytláka Bahulu při vyvrhování srny a ten jej přímo na tomto místě zastřelil.
Na závěr ještě jedna kuriozita: přímo u tohoto kamene, ležícího i mimo neznačené lesní cesty, se autor tohoto článku „srazil“ se srnou. Asi nějaká prapra příbuzná té, kvůli které vše začalo …