Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Památník
V Míšeňské ulici č.10 se nachází rodný dům tohoto významného českého herce, zakladatele moderního českého herectví. Od roku 1888 byl členem Národního divadla, většina rolí, které zde hrál, byly role hlavní, do svých her si ho vyžadovali i např. V. Mrštík nebo A.Jirásek.
Dražického náměstí i přilehlá Dražická ulice nesou jméno po významném pražském biskupovi Janu IV. z Dražic (1301 - 1343). Do těchto míst bylo v roce 1182 přemístěno pražské biskupství. Rozkládalo se zhruba mezi dnešní Letenskou, Josefskou a Mosteckou ulici. Nevětšího rozkvětu dosáhlo biskupství pod vedením právě arcibiskupa Jana IV. z Dražic. Mistr Jan Hus na vrata tohoto biskupství dne 26.8.1414 připevnil veřejné prohlášení, jímž vyslovil svou ochotu hájit své učení před koncilem kostnickým.
Uprostřed náměstí stojí starý kandelábr veřejného plynového osvětlení z 18. století, takové jsou v Praze už jen tři.
Dražického náměstí se nachází v Praze, na malostranské straně Karlova mostu. Dnešní pojmenování získalo v roce 1887 po biskupovi Janovi z Dražic (1301-1343), pod jehož vedením dosáhl největšího rozkvětu arcibiskupský dvůr zasahující až do těchto míst.
Za bližší pozornost stojí dům U tří pštrosů a technická památka, litinový kandelábr z dílny E. Veselého a A. Linsbauera z roku 1876.
Míšeňsko, je historickým územím jihovýchodního Německa, které bylo později začleněné do Saska. Od počátku 18. století bydleli v této ulici v domě U Lužického semináře studenti z Míšně.
Pokud se tu budete pohybovat, zavítejte do restaurace Bílá kuželka: www.bilakuzelka.cz Najdete tu české a kubánské speciality, připravené pod vedením séfkuchaře Josého Labrady, který působil v nejprestižnějších havanských restauracích. K pití je k mání výborný Budwieser Bier, zakoupit tu můžete kubánské suvenýry a nemohou tu chybět ani kubánské doutníky a občas vystoupení živé hudby.
Kandelábr plynové lampy na Dražického náměstí s figurální výzdobou je zhotoven z litiny a je technickou památkou. Autory díla jsou E.Veselý a A.Linsbauer, 1876.